Pembe Fikirler

Emla Krem Ne İşe Yarar? Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Emla Krem Ne İşe Yarar? Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Emla krem etken maddesi Lidokain ve Prilokain topikal bir lokal anesteziktir cildi uyuşturan bir ilaçtır. Hücre zarında sinirsel uyarı veren oluşumları ve iletimleri engeller.

Emla kremi aşağıdaki durumlarda kullanabilirsiniz.

  • Cildi uyuşturmak
  • Penis veya vajinanın yüzeyini uyuşturmak  ynai yüzeysel anestezi
  • Enjeksiyon ve diğer medikal prosedürler sırasında, örneğin kateter takılması gibi oluşabilecek acıya karşı cildi uyuşturmak

Emla kremi burada yer almayan başka tedaviler içinde kullanılabiliyor olabilir.

Örneğin sir ağda yapmadan önce kullanılabiliyor. Emla kremi sürmeden önce ilgili bölgeye uygulamadan önce kolunuzun ufak bir bölgesine uygulayıp yaklaşık 2 saat bekleyin. İlacın lokal anestezik etkisi yaklaşık olarak 2 saat devam eder. İlacı sürdüğünüz bölgede herhangi bir kızarma, kabarma, kaşınma veya benzeri bir durum görülmez ise ilacı epilasyon yapacağınız bölgelere uygulayabilirsiniz. Eğer kızarma, kaşıntı, vb. görülür ise ilaca karşı duyarlılığınız var demektir. Bu durumda ilacı kullanmayın.

Emla Krem Nasıl Kullanılır

Emla kremi doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanın. İlacın önerilen dozdan uzun süre veya daha kısa süre kullanmayın. Doktorunuz size ne kadar zaman kullanmanız gerektiğini söyleyecektir.

Emla kremi gereğinden çok kullanırsanız veya ilacı geniş bir cilt yüzeyine uygularsanız veya tedavi gören bölgeye ısı, bandaj veya plastik sargı ile kapatırsanız vücudunuz ilacı gereğinden fazla emebilir.

Cildi uyuşturmak veya acı hissini hafifletmek için ilacı gereken en az miktarda sürün. Doktorunuz size söylemediği takdirde emla kremi büyük miktarlarda kullanmayın veya tedavi edeceğiniz bölgeyi bandaj ya da sargı bezi ile sargılamayın. Bir çok kozmetik prosedürün tıbbi bir doktor olmaksızın gerçekleştiğini unutmayın.

Emla kremi güvenli bir şekilde uygulamak için ilacnızla birlikte eğer açıklama broşürü varsa mutlaka okuyun ve dikkatli bir şekilde talimatlara uyun bir sorununuz olursa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Emla kremi ciltteki uygulayacağınız bölgeye sürüldüğünde, ilgili bölgeye uygulanmak üzere kapalı bir pansuman ile birlikte sunulmuş olabilir. Eğer kapalı pansuman ile uygulama yapacaksanız, ilk önce cilt üzerine kalın bir tabaka olarak ilacı uygulayın ve kremi yaymayın. Daha sonra pansumanı kenarlardan sızıntı yapmayacak şekilde üzerine yapıştırın. Sonra size belirtilen sürenin sonunda pansumanu çıkarın ve kremi silin.

Emla kremin genellikle tedavi uygulanan alanın uyuşmasını gerektiren prosedür başlamadan 1 – 2 saat önce sürülür. Krem formdaki ilacın cilt üzerinde kalması gereken süre hakkında doktorunuzun size söylediklerine uyun.

Emla Kremi bazen doktorlar geciktirici olarak önerebiliyor. Emla Krem bir lokal anezteziktir ve uygulandığı bölgeyi hissizleştirir ve uyuşmasını sağlar. Emla Krem’in asıl kullanım alanı bu değildir ancak hissizleştirme özelliği nedeniyle geciktirici olarak kullanan kişiler de vardır.

Eğer ilacı uygulamanız gerekenden çok daha fazla dozda uyguladığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyin.

Ciltte sürülen fazla ilaçtan dolayı doz aşımı olursa şu gibi durumlar gözlenebilir: düzensiz kalp atımları, nöbet, konvülsiyon (istem dışı kasılmalar), koma, solunumun yavaşlaması veya solunumun durması.

Bu ilaç sadece cildin dış yüzeyine uygulanır, gözlerinize gelmemesine dikkat edin.

İlacı sürdüğünüz cilt bölgesi uyuşmuş haldeyken yanlışlıkla yaralamaktan kaçının. Çok sıcak veya çok soğuk yüzeylerle temas etmekten kaçının.

Emla Kremi Hamile veya Emziren Bayanlar Kullanabilir mi?

Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız bunu doktorunuza söyleyin. Emla kremin etken maddeleri Lidokain ve Prilokain topikal anne sütüne geçebilir ancak tedavi edici dozlarda kullanılan Lidokain ve Prilokain’in anne sütüne geçen miktarı, bebek üzerinde risk oluşturmayacak kadar düşüktür. FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın gebelikte kullanımına ilişkin yeterli bilgi yoktur.

Emla Krem Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu durumlarda herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyin:

Ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik

İlacın yan etkileri;

  • İlacın uygulandığı bölgede purpura ya da peteşi oluşması

Daha hafif yan etkiler de görülebilir;

  • İlacın uygulandığı bölgede hafif yanma ya da kaşınma hissi
  • İlacın uygulandığı bölgede solukluk, kızarıklık

Burada yer almayan başka yan etkilerde görülme durumu oluşabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.