Pembe Fikirler

En İyi Pişik Kremleri

En İyi Pişik Kremleri

Tıp dünyasında ismi “amonyak dermatiti” olarak geçen pişik durumu; bebeklerde tam olarak amonyak sebebiyle ciltlerinin tahriş olmasından dolayı meydana gelmektedir. Normal şartlarda idrarda amonyak bulunmaz, bunun yerine fazlaca üre içermektedir.

Ancak idrarın ciltte pişik yaratmasını tetikleyici olay, idrarın içerisindeki bu fazla miktardaki üreler değil; idrarın belirli bir müddet boyunca cilde temasta bulunduğu süreçte bakterilerin idrarda ortaya çıkardıkları amonyaktır.

Yani aslında burada anlatılmak istenen, idrarda yer alan ürenin hiç bir biçimde tahrişe ve cilt üzerinde herhangi bir pişik durumuna sebep olmayacağıdır. Bebeklerde pişik durumu ancak ve ancak idrarın bezde uzun süre cilde temas edecek şekilde beklemesi halinde oluşmaktadır. Çünkü süreç ilerledikçe bu bezde bulunan idrar amonyak içeriğine dönüşüp cilde hasar vermektedir. Bebeklerin kasıklarında, cinsel organlarında ve popolarında meydana gelen cilt tahrişinin tıbbi olarak meydana gelmesindeki ana unsur “candida albicans” adı verilmiş olan bir çeşit mantardır.

Bu mantar büyük tuvalet yapısında ve küçük tuvalet yapısında üreyerek, pişiğin oluştuğu bölgenin nemliliğinden de faydalanarak kısa sürede çok fazla sayıya ulaşabilmektedir. Bebek pişikleri, bebeğin vücudunun alt kısmına bağlanmış olan bezin bebeğin cildine temas ettiği alanlarda ortaya çıkmakta ve kendini kırmızı renkli kabarcıklar şeklinde belli etmektedir. Biraz daha zaman geçtikçe bu kabarcıkların içleri su dolduğu için şişmekte ve bebeklere acı verici bir hale gelmektedirler.

Bu enfeksiyonlar deride çok hızlı yayılarak aynı şekilde kırmızı renki kabarcıklar geniş bir alanda görülür ve her biri su topladığı için bebeğin çektiği acı daha da artar. Duruma acil müdahale esnasında da devreye en iyi bebek pişik kremleri girmektedir.

Bahsettiğimiz durum bebeklerde olduğu gibi, aynı şekilde yetişkinlerde de pişik durumu bazı şartlarda görülebilecek bir hadisedir. Yetişkin bireylerde ortaya çıkan pişik durumları, genel olarak sıklıkla yaz aylarında görülmektedir. Bu pişikler kendilerini sürekli kaşınma ihtiyacı ve acı hissedilmesi durumu ile belli etmektedir.

Tabi pişiklerin ortaya çıktığı alanlar toplum içerisinde rahatlıkla kaşınamayacak alanlar da olduğundan bireyler hem kendilerini kaşıyarak rahatlatamamakta hem de acı çekmektedirler. Yaz aylarında daha çok meydana geldiğini belirttiğimiz yetişkinlerdeki pişik durumunun ortaya çıkma süreçlerinde meydana gelen etmenler ve pişiği nasıl tetiklediği şu şekilde özetlenebilmektedir;

 • Makat bölgesinin ıslak bırakılmasıyla birlikte bu ıslaklığın bölgedeki deriyi dayanıksız bir hale getirmesi
 • Dış basur durumunun yaşanmasıyla derinin havalanma ihtiyacının rahatlıkla karşılanamaması ve bölgede nemlenmenin oluşmasıyla pişiğin tetiklenmesi
 • Makat bölgesinin çok fazla temizlenmesi yüzünden cildin üzerinde yer alan tabii tabakanın yok edilmesi
 • Aşırı kilolu olunmasının sonucunda iç bacak bölgesinin birbirine sürtünmesi ve bölgenin havasız kalması
 • Tuvalet yapıldıktan sonra bölgenin yeteri kadar temizlenmemesinden ötürü bölgede kalan dışkıların içeriğinde yer alan safra asitlerinin deriyi yakması
 • Kadınlarda çok uzun süreli ped kullanımı sonrasında pedin yüzeyinde yer alan sentetik maddelerin cildi tahriş etmesi
 • Kimyasal içeren ıslak mendillerle cildin sıklıkla temizlenmesi sonucu bu ürünlerin ciltte alerji durumunu yaratması
 • Sürekli dar kıyafet giyilmesiyle pişik oluşmaya elverişli bölgelerin havasız kalarak bu elveriş durumunun oluşması
 • Bireyin sıklıkla acı besinlerle, domatesle, patlıcanla, baharatlı yiyeceklerle ve turşuyla beslenmesi sonucu özel bölgelerde hassasiyet durumunun oluşması
 • Bahsedilen bölgelerin mayo gibi ürünlerin sudan çıktıktan sonra değiştirilmemesiyle uzun süre ıslak kalması ve bu nemliliğin deriyi hassas bir hale getirmesi
 • Alelade satın alınmış kaliteli olmayan tuvalet kağıtlarının bireylerin özel bölgelerini tahriş etmesi
 • Sentetik ürünler barındıran iç çamaşırı kullanımıyla birlikte bireylerin özel bölgelerinde alerji durumunun oluşması

Bahsedilen tüm bu sebeplerden sonra oluşan pişik durumları, bireyleri sosyal yaşantılarında ciddi anlamda rahatsız ederek huzursuz zaman geçirmelerine sebep olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak ve hem sağlık açısından hem sosyal ortamda geçirilen vakit açısından rahatlamak için piyasada yetişkinler için en iyi pişik kremi adı altında satılan ürünlerden satın alarak kişinin kısa sürede rahatlığına kavuşması mümkündür.

Pişik kremi isimleri

Bebekleri pişik problemi yaşayan ebeveynlerin veya direkt olarak kendileri pişik problemi yaşayan kişilerin, konuyla alakalı sürekli olarak en iyi pişik kremi markası, bebek pişik kremi tavsiyeleri ve en iyi pişik kremi hangisidir konu başlıklarını araştırdıkları görülmektedir. Buradan çıkılacak sonuçla piyasada yer alan en iyi pişik kremleri şu şekilde özetlenebilmektedir;

 

 • Sebamed marka pişik önleyici krem : Sebamed ürününün içeriğinde bulunan doğal papatya özleri ve pantenol maddesi, cildi hem yumuşatır hem de tahrişi hızlı bir biçimde giderebilmektedir. Bunun yanında içinde bulunan bir diğer madde olan allantoinle de cilt bakımını üstlenmektedir. Sebamed pişik önleyici kremin piyasadaki satış fiyatı ortalama 80-100 TL’dir.

 

 • Bepanthol marka pişik önleyici krem : Bepanthol ürününün içerisinde herhangi bir parfüm katkısı, koruyucu madde katkısı ya da herhangi başka bir katkı içeriği bulunmamaktadır. Pişik bölgesine sürüldüğünde hızlı bir tedavi süreci geçirilmesini sağlamaktadır. Piyasadaki satış fiyatı 120-150 TL olarak belirlenmiştir.

 

 • Hametan marka pişik önleyici krem : Hametan pişik kremi, hem yetişkinlerin hem de bebeklerin pişik problemlerinde kullanıldığı gibi aynı zamanda yeni doğum yapmış annelerin göğüs uçlarında olumuş olan çatlaklarda da son derece iyileştirici özellikler gösteren bir üründür. Ayrıca kendisi piyasadaki pişik kremlerinin arasında 50 TL’lik satış fiyatıyla en uygun fiyatlı krem olma özelliğini taşımaktadır.

 

 • Mustela marka pişik önleyici krem : İçeriğinde bulunan F vitamini, D-Panthenol ve çinko minerali ile cildi hızlı bir şekilde rahatlatarak, yenilenmesini de hızlandırıp böylelikle pişik sorununun hızlı bir şekilde önüne geçebilmektedir. Piyasadaki satış fiyatları 70 TL civarında olmaktadır.

 

 • Sudocrem marka pişik önleyici krem : Bebek pişik kremi sudocrem, içeriğinde bulunan çinko minerali sayesinde cildi oldukça etkili olarak onarabilen bir krem niteliğindedir. Özellikle bebeklerin cildinde meydana gelen pişiklerde etkili olabilen sudocrem pişik kreminin satış fiyatı 50-80 TL civarındadır.

 

 • Desitin marka pişik önleyici krem : İçeriğinde aloe vera maddesi ve E vitamini bulunan desitin pişik kremi, aynı zamanda içeriğindeki çinkoyla pişiklere hızlı bir şekilde müdahale etmektedir. Fiyat olarak da 50-100 TL gibi rakamlara satıldığı görülür.

 

 • Penaten marka pişik önleyici krem : Özellikle bebeklerin cildinde meydana gelen pişiklerde ve kızarıklıklarda gayet etkili olan Penaten kremi, piyasada 150 TL’lik satış fiyatı ile kullanıcıların alımına sunulmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.