Pembe Fikirler

Cildi Gençleştiren Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Cildi Gençleştiren Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Aspirin yalnızca ateşinizi düşürüp baş ağrınızı almaz, aynı zamanda cildiniz için harikalar yaratabilir. Eğer pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve aknelerinizden kurtulmak istiyorsanız aradığınız çözüm aspirinde olabilir.

Aspirinin içinde asetil salisilik asit maddesi bulunur, bu madde salisinin bir türevidir ve doğada halihazırda bulunan bir maddedir. Salisilik asit ise akne ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Bu maddenin antiseptik ve iltihap giderici özellikleri vardır, dolayısıyla sivilceleri kurutur.

Aspirin maskesinin düzenli kullanımı ile sağlıklı ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak mümkün. Biz de bu yazımızda farklı cilt tipleri için aspirin maskesi tariflerini ve aspirinin cilt için faydalarını sizler için derledik.

Aspirin maskesi ne işe yarar

1) Aspirin iltihabı gideren bir ilaçtır. Kistik akne ve gül hastalığı gibi hastalıkların semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Cildi sakinleştirir, yatıştırıcı, kaşıntı ve kızarıklığı da alır.

2) Cildi derinlemesine temizler ve gözeneklerin temizlenmesini, sivilcelerin giderilmesini, beyaz noktalardan ve siyah noktalardan kurtulmayı sağlar.

3) Cildi nazikçe soyarak ölü deri hücrelerinden temizler ve peeling etkisi yapar. Aspirin maskesi kullanmak cildin gençleşmesini, hücrelerin yenilenmesini sağlar.

4) Cildi beyazlatır, aydınlatır ve cilt tonu eşitsizliği, koyu halkalar, güneş lekeleri gibi sorunlarla baş eder.

5) Yaşlanmayı önler. Cildi gerer, ince çizgilerin oluşumunu önler, kırışıklıkları giderir ve oluşumunu önler.

6) Ciltteki tıkalı gözenekleri açar, ciltte yağ birikimini önler.

Aspirin maskesi tarifleri

1) Basit aspirin maskesi tarifi

8-10 adet kaplanmamış aspirin tabletini ezin. İçerisine macun kıvamına gelmesine yardım etmek için çok az su ekleyin. Yüzünüzü iyice temizleyin ve ardından parmaklarınızla masaj yaaprak aspirin maskesini cilde yedirin.

15-20 dakika kadar bekleyin, ardından ılık su ile yıkayın ve yüzünüzü nazikçe, ovalamadan kurulayın. Bu işlemi haftada bir kez tekrarlamak daha iyi sonuç vermesini sağlar. Eğer cildiniz kuru ise içine bir iki damla zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

2) Yağlı ciltler için

8-10 adet aspirini iyice ezin ve çok az su ile birlikte karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu karışımın içine bir iki damla çay ağacı yağı ekleyin. Daha sonra cildinizi iyice temizleyin, temizlenmiş yüzünüze bu karışımı yedirin.

15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp yüzünüzü ovalamadan, nazikçe kurulayın. En iyi sonuçları elde etmek için haftada iki-üç kez kullanabilirsiniz.

3) Güneş yanıkları için

Ezdiğiniz 5-6 adet aspirini suyla karıştırdıktan sonra içerisine bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Ardından bir çay kaşığı lor peyniri de ekleyip karıştırın. Limon ve aspirin cildi soyarak hasarlı cilt tabakasının giderilmesini sağlar. Lor ise cildi yatıştırır ve onarır.

Bu karışımı güneşten etkilenen bölgeye uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Ardından soğuk su ile yıkayarak temizleyin. Haftada iki kez uygulanması yeterli olacaktır.

4) Kuru ve sivilceye meyilli ciltler için

Aspirin ve bal maskesi cildinizi hem nemlendirir hem de aknelerinizi tedavi eder. Bal doğal bir nemlendiricidir ve cildi besler. Ayrıca antibakteriyel özelliği ile de akneleri kurutur ve gelişimini önler, cildi onarır.

5-6 adet aspirini ezin ve su ile macun kıvamına getirin. İçerisine bir çay kaşığı organik bal ekleyin ve iyice karıştırın. Dilerseniz birkaç damla zeytinyağı ya da badem yağı da ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizleyin.

5) Yaşlanma karşıtı maske

Kırışıklıklardan, ince çizgilerden ve bunun gibi yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarından kurtulmak istiyorsanız bu maskeden faydalanabilirsiniz. Bunun için 10 adet aspirini ezin ve içerisine bu kez su yerine yumurta beyazı ekleyerek macun kıvamına getirin.

Bu karışımı cildinize uygulayın ve 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Karışım kurudukça sertleşip cildinizi gerebilir, bu normaldir. 20 dakika sonra cildinizi ılık su ile güzelce yıkayın ve nazikçe, ovalamadan kurulayın. Ardından nemlendiricinizi sürün. Düzenli olarak bu maskeyi uygulayın.

6) Cilt beyazlatıcı aspirin maskesi

Eğer cildiniz donuk, mat ve solgun görünüyorsa bu maske cildinizi canlandırmak için imdadınıza koşacaktır. Aynı zamanda akne izlerini tedavi ederken boyun, diz kapağı ve dirsekler gibi cildin karanlık yerlerini de aydınlatır.

Bunun için 6 adet aspirini ezin ve çok az su ekleyerek macun kıvamına getirin. İçerisine birkaç damla doğal elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile temizleyin ve nemlendiricinizi sürün.

Aspirin maskesi zararları

Aspirin maskesi cilt için oldukça yararlı olsa da yine de dikkat etmeniz gereken yan etkileri olabilir. Öncelikle, eğer aspirine herhangi bir şekilde alerjiniz varsa kesinlikle bu maskeyi kullanmamalısınız. Besin alerjisi olan kişilerin de aspirin maskesi kullanmadan önce aspirine alerjisi olup olmadığını anlamak için test yaptırması gerekmektedir. 

Kaynaklar:

http://www.stylecraze.com/articles/aspirin-face-packs-that-you-should-definitely-try/#gref

http://www.skincareorg.com/aspirin-face-mask/aspirin-face-mask/

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.