Pembe Fikirler

Akne Lekeleri Nasıl Geçer

Akne Lekeleri Nasıl Geçer

Sivilcelerin geçmesiyle birlikte ciltte kalan lekeler, bitkisel maskeler yardımıyla giderilebilmektedir. Akne lekelerini gidermek için ilaç, lazer ve peeling yöntemleri kullanılabilir. Kırmızı ve kahverengi sivilce lekelerinin giderilmesi için uygulanan yöntemler bazen uzun zaman alabilmektedir.

 

Akne Lekesi İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi daha çok sivilce tedavisinde kullanılır. Akne izlerinin tedavisinde peeling yöntemler ve kremler kullanılmaktadır. Kremlerin sonuçları bir sene gibi bir süre içinde alınır. Bu esnada güneşten korunmak çok önemlidir. Cilt devamlı güneş kremleriyle korunmalı ve çok sıcak günlerde dışarı çıkılmamalıdır.

 

Lazerle Akne Lekesi Tedavisi

Akne lekesi tedavisi yöntemleri arasında en etkili ve hızlı sonuç veren yöntemdir. Cilt altına etki eden ışınlarla lazer yöntemi lekelerin daha çabuk giderilmesini sağlar. Tedavi süresi kısa olan lazer tedavi yöntemi maliyeti nedeniyle kimi zaman geri planda kalabiliyor.

 

Kimyasal Peeling İle Akne Lekesi Tedavisi

Kimyasal peeling ile cildinizdeki akne lekelerini kısa süre içinde giderebilirsiniz. Kimyasal peeling tedavisi uygulanırken cilt çok iyi korunmalı ve gerekli kremlerle sürekli nemlendirilmelidir. Etkili sonuçlar için birkaç seans yeterlidir. Akne lekelerini geçirmek için Bu yöntemlerin dışında kalan kozmetik kremler, maskeler ve çeşitli bakım ürünleri de kullanılabilir fakat bu yöntemler akne lekelerini çok uzun zaman içinde hafifletebilir. Kesin sonuç alınmayan yöntemlerle vakit kaybetmek istemeyen kişiler yukarıda yazdığımız tedavi yöntemleri ile kısa sürede etkili sonuç alabilirler.

 

Akne Lekeleri İçin Maske Tarifi

  • 1 adet yumurta beyazı
  • Yarım tatlı kaşığı bal
  • 2 tatlı kaşığı süt

Yumurta beyazını kasenin içinde köpürene kadar çırpın ve içine bal ve süt ilave edin. Hazır hale gelen maskeyi cildinize yedirdikten sonra 10 dakika bekleyin ve ardından soğuk su ile cildinizi temizleyin. 4 günde 1 olmak üzere maske tarifini tekrarlayabilirsiniz.

 

Akne İzleri İçin Elma Sirkesi Maskesi

  • 1 yemek kaşığı su
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 parça pamuk

Elma sirkesine su ekleyerek inceltin ve akşamları yatmadan önce pamuk yardımıyla cildinizi temizleyin. Yarım saat cildinizde beklettikten sonra elma sirkesini temizleyebilirsiniz. Uygulama sonrasında cildinize nemlendirici sürmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.