Pembe Fikirler

Makyaj İçin En Gerekli Malzemeler

Makyaj İçin En Gerekli Malzemeler

Kadınların kendilerine uyguladıkları makyajlarda, türü ne olursa olun mutlaka ellerinde bulundurmaları gereken temel öğeler bulunmaktadır. Yani şunu şu şekilde özetleyecek olursak, bir kadının makyaj çantasında her daim gece makyajlarında ya da ağır makyajlarda kullanılabilecek koyu renk simli farlar olmasa da olabilmekte; ancak o çantanın içerisinde her daim bir fondötene ihtiyaç duyulmaktadır.

Kişi makyaj malzemelerinin teker teker isimleri öğrendikten sonra ve tam olarak neye yaradıklarını anladıktan sonra, eksiksiz olarak bir makyaj yapma şansına sahip olacaktır. Böylelikle hazırlıklı ve bilinçli olunduğundan oldukça kolay ve el çabukluğuyla yapılan bir makyaj sürecinden geçmek de mümkün olmaktadır.

Makyaj malzemeleri çeşitleri ve kullanım alanları

Kapatıcılar :

  • Her türlü makyajın başlangıcı, ilk önce surata sürülecek bir kapatıcı uygulamasıyla başlamaktadır. Çünkü her makyaj ürününü sürmeden önce, sürülecekleri bölgedeki kusurlu yapının bir şekilde ört bas edilmesi ilkesi üzerinden hareket edilir. Kapatıcı dediğimiz ürünler renk içeren nemlendiriciler (BB krem gibi), göz altı likit kapatıcıları, göz altı kremsi stick kapatıcılar, çubuk şeklinde sürülen ve kontür yapmaya da yarayan fondötenler, sıvı haldeki fondötenler, pudra ve kremsi yapıdaki fondötenlerdir.
  • Kadınların cilt yapılarında en çok dikkat etmeleri gereken şey, bu tip bir kapatıcı ürün satın almadan önce, ciltlerinde doğal bir görüntü oluşturmak adına ten renklerine uygun olması şartıyla hem mata yakın hem de ciltte bir parlaklık yaratacak bir ürün seçmeleri gerekliliğidir. Ayrıca cilt tipinin yağlı mı, karma mı yoksa kuru mu olduğu da aynı şekilde alınan kapatıcının seçiminde çok etkilidir. Ürünün özelliklerine dikkat ederek hangi cilt yapısına iyi geldiği belirlenip o şekilde alınması gerekmektedir.
  • Nemlendirici ürünler : Her kadının makyaj yapsın yapmasın, cildinin güzel bir görüntüye ve dengeli bir nem yapısına sahip olması için kullanması gereken başlıca ürünler de nemlendirici ürünlerdir. Normal şartlarda dış etkenlerden olan soğuk havalar, sıcak havalar, ani mevsim değişiklikleri, cilde bakım yapılmaması ve dengesiz beslenme gibi daha bir çok şekilde örneklendirebileceğimiz sebepler neticesinde cildimizde ciddi bir nem kaybı oluşarak cilt sağlığının etkilenmesine yol açmaktadır. Bu saydığımız sebeplerden ötürü de makyaj çantasında sürekli bulunması gereken ürünlerden biri nemlendirici bir üründür.
  • Kaş kalemi : Sürülmesi çok da lazım olsa da yine de kullanıldığında güzel bir görünüme kavuşulmasına katkı sağlayan kaş kalemi, özellikle kaş yapısı kendiliğinden seyrek olan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen ve doğru biçimde sürüldüğünde çok da doğal bir görüntü yaratan bir üründür. Üstelik kaş kalemi sürüldüğünde bakış olarak daha derin ve daha çarpıcı bakışlar da elde etmek mümkün olmaktadır.
  • Kirpik kıvırıcı aparat : Bazı durumlarda rimelin kirpiklerde topaklanma yaptığı ve çirkin bir görüntü oluşturduğu bilinmektedir. Bu durum ya yanlış bir rimel uygulama tekniği kullanıldığından ya da rimelin boyasının fırça üzerinden toparlanma yapmasından kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda kadınların imdadına kirpik kıvırıcı aparat yetişmektedir. Hem kirpikleri birbirinden ayırarak daha dolgun görünmesini sağlamakta hem de rimel sürülmese dahi kirpiklerin kıvrık ve hoş gözükmesine yardımcı olmaktadır.
  • Rimel : Kirpiklerinizi olduğundan daha uzun, daha dolgun ve görüntü olarak daha güzel gösterebilecek bir ürün olan rimel; sağladığı bu güzelliği tamamen kişinin doğru renkteki ve doğru modeldeki ürünü kullanmasıyla birlikte sağlayabilmektedir. Öncelikle rimel alınırken doğru rimel fırçası seçimi yapabilmek, kirpiklerdeki dolgunluğu ve güzelliği oluşturabilmek için esas noktadır. Ayrıca pek çok çeşit markanın pek çok çeşitlikteki fırçaları da kimi zaman yayvan dolgunluğa, kimi zaman uzunlamasına dolgunluğa yardımcı olabilirler.
  • Göz kalemi : Göz makyajı konusunda konunun ana ihtiyacı kuşkusuz ki göz makyajıdır. Çünkü kaşlarda da kirpiklerde de nasıl birer görüntü elde edilirse edilsin, asıl vurucu nokta olan bakış derinliği gözlere birebir yapılan makyajla yakalanabilmektedir. Göz renginize göre seçeceğiniz pek çok renkteki kalemler, göz yapınıza uygun olarak yapacağınız uygulamalarla birlikte çok hoş ve etkileyici bakışlara sahip olmanıza yaramaktadır.
  • Far : Gözlerde yaratılacak değişik ve hoş görüntülerin oluşturulmasına yardımcı olan bir diğer ürün de farlardır. Yine hem likit, hem toz hem de krem şeklinde olabilen farların aynı zamanda pek çok çeşit rengi ve simli gibi türleri de bulunmaktadır. Kadınlar hem kendi göz renklerine göre hem de göz şekillerine göre uygun far renklerini belirleyebildikten sonra uygulama aşamasını da başarıyla gerçekleştirirlerse çok hoş bir görüntü yakalayabilmektedirler.

Allık : Yanak bölgesini renklendirerek alımlı bir görüntü yakalanmasına yardımcı olan allıklar, istenirse parlak tonlarda; istenirse pembemsi tonlarda istenirse de şeftali tonlarında ürünler şeklinde kullanılabilmektedir. Allık sürülürken esas nokta, fırçayla aşağıdan yukarıya doğru sürülmesi gerekliliğidir.

Ruj : Makyajı bitirici ve gayet dikkat çekici bir ürün olan ruj; hem dudakları daha canlı, hem daha kalın hem de daha güzel göstermeye yaramaktadır. Likit rujlar, parlatıcılar, besleyiciler ya da katı rujlar gibi örneklendirebileceğimiz pek çok çeşidi olan rujların makyaj türü ne olursa olsun ona uygun bir türü ve rengi mutlaka bulunmaktadır. Bu yüzden makyaj çantasından ayrılmaması gereken en önemli malzemelerden biri kuşkusuz ki rujlardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.