Pembe Fikirler

Kabaran Kekin Çökmesini Önleyecek Püf Noktaları

Kabaran Kekin Çökmesini Önleyecek Püf Noktaları

Çay saatlerinin vazgeçilmezi olan kekler, birbirinden lezzeti seçeneklerle herkesin sofrasında yer alan atıştırmalıklar arasındandır. Üstelik mükemmel kabaran kekler yapmanın yolu sandığınızdan çok daha kolay! Biraz sabır ve bilgi, kabaran kekin çökmesini önleyecek püf noktaları ile harika kekler yapmanızı sağlayacaktır.

Malzemelerin Sıcaklığı

 Öncelikle genel olarak hamur işi yaptığınızda malzemelerinizin her daim oda sıcaklığında olması gerekir. Yani bazı özel tarifler dışında, tüm malzemelerin işe koyulmadan 2-3 saat evvel dolaptan çıkması gerekmektedir. Mesela yumurta, süt ve yağ gibi temel malzemelerin soğuk olması kekin kabarmasını önler ve sonuç başarısız olur. Bu yüzden oda sıcaklığı ilkesini mutfağınızın bir köşesine yazın.

Mükemmel Yumurta Çırpma

Yumurta ve şekerin çırpılması, kekik kabarmasını etkileyen en önemli etkendir. Bunun için tercihen mikserle, şekeri azar azar ekleyerek kar beyaz olana kadar çırpmanız gerekir. Çırpma sonucunda tıraş köpüğü kıvamına gelecek olan yumurta beyazı diğer malzemelerle karışacaktır. Karışımınızın kıvamından ve hafifliğinden kekik kabaracağını anlayabilirsiniz.

Malzemelerin Ölçüsü

Gereğinden az ya da fazla malzeme kullanmak kekin kabartmasını önler. Bu yüzden un ölçüsü çok önemlidir. Genelde sünger keklerde çökme görülür ve bunun nedeni gereğinden az un atılmış olmasıdır. Her tarifin ölçüsü farklı olduğu için yapacağınız kekin özelliğine göre bir miktarın kullanılması gerekecektir.

Fırın Ayarı

Fırınınızı işe başlamadan önce ısıtmanız en önemli şartlardan biridir. Önceden ısıtılmış fırından kasıt, kekinizi sıcak ve hazır bir fırına vermenizdir. Bu yüzden her şeyden önce fırını ısıtın, malzemeleri hazırlayın ve en son fırına verin. Kekinizi pişip kabardıktan sonra kesinlikle kapağını açmayın. Kek kabarınca fırının kapağını açmak kekinizin çökmesine neden olur.

Sonuç

Keklerin pişme süresi ortalama 40 dakikadır. 180 derecelik fırında yavaş yavaş pişecek olan kekinizin süresi dolduğunda, fırının kapağını açıp çubuk batırma testi yapabilirsiniz. Ancak bunun için de ilk yarım saati geçirmeniz gerekir. İlk yarım saat fırının kapağı açılırsa kekte çökmeler görülecektir. Kekinizin çökmesini önleyecek olan en önemli etken fırın kapağını açmaktır. Bu yüzden kabaran kekler yapmak için bu hususlara dikkat ederseniz, başarısız olmanız mümkün değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.