Pembe Fikirler

Mutfakta Pratik Olmak İçin İşinize Yarayacak Tüyolar

Mutfakta Pratik Olmak İçin İşinize Yarayacak Tüyolar

Yeni başlayanlar için ustalarından mutfakta pratik olma önerileri işiniz kolaylaştıracak. Özellikle pratik olmak açısından mutfak yaşantısında doğru çözümleri bulmak için öneriler!

Mutfak yaşamında ortalığı darmadağın edenlerden misiniz yoksa tertipli ve pratik olanlardan mı? Sizi daha pratik hale getirecek birçok öneriyle kısa sürede hem imek yapacak hem de işlerinizi kolayca tamamlayacaksınız.

Mutfakta Keyifli Çalışmanın İpuçları

Yemek hazırlama videolarını izlerken gözler yaşarmadan kesilen soğanlar, tak tak diye kesilen sebzeler ve sanatsal olarak pişirilen yemekler sizin mutfağınızda söz konusu değilse, mutfakta çalışanlar için püf noktaları işinize yarayacaktır:

  • Soğanları doğramadan 15 dakika evvel buzdolabına koyun. Gözleriniz yanmayacak ve daha kolay doğrayacaksınız.
  • Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak için bir su şişesi kullanın,
  • Yemeğin taşmaması için üzerine tahta kaşık ekleyin,
  • Muzların çabuk kararmaması için tek başlarına saklayın,
  • Ekmek keserken düz kısmını alta gelecek şekilde kesin,
  • Bulgurun böceklenmemesi için kavanoza defne yaprağı ekleyin,
  • Yumurta kırarken yağ yerine su ekleyin, yumurtanız hem lezzetli hem de sağlıklı olacaktır,
  • Evinizde kek kalıbı kalmadıysa yağlı kağıtlarla istediğiniz şekilde kalıp yapabilirsiniz,
  • Pişmiş hamur işlerini yeniden ısıtmak için mikrodalga ya da fırına su ekleyin bu şekilde yumuşak biçimde pişeceklerdir,

Zamanla Pratikleşebilirsiniz

Herkesin kendi kolaylıkları vardır ve mutfakta pratik olma aslında kişiden kişiye değişen bir durumdur. Pratik çözümler bulmak istediğinizde mutfakta geçirceğiniz zamanın da artması gerekecektir. Ayda bir mutfağa giriyorsunuz pratik olmanız söz konusu olmaz ama özellikle yeni evlenen ev hanımları zamanla daha pratik olarak mutfakta zaman geçirebilirler.

Hijyen İpuçları

Çiğ ete elinizi sürerken eldiven kullanmanız ve bol miktarda kağıt havlu tüketmeniz hijyen açısından önemlidir. Plastik kaplardan uzak durmak, tek kullanımlık malzemelerle çalışmak ve bulaşık süngerinizi sık sık değiştirmek hijyen konusunda alacağınız önlemler arasındadır. Pek çok kadın mutfakta pratik olma yolunu deneye deneye öğrenir. Ancak bilinmeli ki mutfakta pratik olmak annelerden öğrenilen birşey değildir. Herkesin yaşam alışkanlıkları ve becelerileri farklıdır. Bu yüzden ne şekilde çalışılacağı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Farklı alışkanlıklar ve pratik ürünlerle mutfak deneyiminizi keyfe dönüştürebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.