Pembe Fikirler

Saçlarınızın Uzamasını Engelleyen Faktörler

Saçlarınızın Uzamasını Engelleyen Faktörler

Saçların hızlı uzamasını isteyen bayanlar saçlarını uzatmak için milyonlarca araştırma yapıyorlar. Saçların yavaş uzamasını ya da çok az uzamasını sağlayan bir takım nedenler vardır. Bunlardan biri beslenme eksikliği diğeri ise stresten kaynaklı dökülmelerdir.

 

Saçların uzamasını engelleyen Kalıtsal ve beslenme eksikliğinden kaynaklanan dökülmeler için yapılacak çokta fazla birşey yoktur. Sağlıklı beslenen insanların saçları 6 ay kadar bir zamanda 5 cm uzamalıdır. Bu süre zarfında saçlarınız düzgün uzamıyorsa uykusuzluk, stres, beslenme yetersizliği, saçların yıpranması, çeşitli rahatsızlıklar gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

 

Saçların Uzamasında Etkili Olan Etkenler

Uyku: Düzenli uyku uyumak vücut sağlığımız üzerinde etkili olduğu gibi saç sağlığımızda da bunu hemen dışarıya vurur. Düzensiz uyku problemi bütün vücudumuzdan başlayıp etkisini saçlarımıza kadar etkisini gösterir olumsuz yönde cildinizi etkiler. Günde en fazla 10 en az 8 saat uyku kişiye yeterlidir. Düzenli uyku uyumak için aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmaya dikkat etmelisiniz.

 

Beslenme: Yüksek kaliteli beslenme şekli protein olan saçlarımızda iyi beslenmeden kaynaklanır. Hava kirliliği, canlı parlak saçlar çevresel etkenlere karşı beslenme kaliteli olduğu sürece daha dayanıklı hale gelir. Protein, vitamin ve mineral, karbonhidrat ve yağ açısından zengin gıdalarla zengin beslenmeye saçınızın açısından özen gösterin.

 

Genel Olarak Saç sağlığına Faydalı Besinler 

Kuru yemişler, kivi, yoğurt, yumurta, elma, yeşil fasulye, karnabahar, brokoli, havuç, üzüm, portakal, ıspanak, çilek mandalina tüketilmelidir. Aynı zamanda ceviz, balık ve keten tohumu tüketmek hem saçlarınızda hem de cildinizde etkili yağ asiti açısından zenginlik katar.

 

Egzersiz Yapmak: Düzenli egzersizin saça olan faydası vücudun toksinleri atması açısından etkilidir. Düzenli egzersiz sonucu toksinler dışa vurulduğu için kan dolaşımını da vücutta hızlandırıyor. Bu sayede saç köklerini güçlendiriyor.

 

Vitaminler: Vitamin eksikliği olan kişiler saç dökülmesi ve saç sağlığı açısından sorun yaşarlar. Özellikle saçlara faydalı olan A, B, E ve C vitaminlerini günlük olarak düzenli almak önemlidir. Bu vitamin kaynaklarını doğal yiyerek alamıyorsanız vitamin yoluyla da vücudunuza takviye yapabilirsiniz.

 

Saç bakımı : Saç ısıtıcı ürünler saçların kırılması ve dökülmeleri için en büyük etken maddelerdir. Saçların nemli kalması için ısı içeren ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmanız gerekir. Saçlarınıza boya yaparken kimyasal içerikli ürünler tercih etmek yerine organik ürünleri tercih etmeniz en sağlıklı olanıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.