Pembe Fikirler

Expigment Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Expigment Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Hidrokinon içeren Expigment krem, cilt rengini açıcı, ciltteki koyu lekeleri, akne izlerini, yaşlanmaya bağlı lekelenmeleri ve sivilce izlerini giderici bir kremdir. Melanozom adı verilen cilde renk veren melanin pigmentlerinin üretimini azaltıp parçalanmasını hızlandırarak çalışır. Bunu da melanin yapımında kullanılan enzim olan tirozinaz enziminin aktivitesini kısıtlayarak gerçekleştirir.

Genellikle 4 hafta gibi bir sürede ciltte beyazlama ve koyu lekelerde renk açılması görülür. Bazı durumlarda beyazlatıcı etkinin görülebilmesi 3 ayı kadar bulabilir, bu süreden sonra kremin kullanılmaması gerekir. Krem kullanılmadan önce mutlaka bir cilt doktoruna muayene olmak gerekir.

Expigment kremin faydaları nelerdir?

Güneş lekeleri, sivilce lekeleri, akne izleri, yaşlanmaya bağlı renk bozuklukları gibi sorunların giderilmesini sağlar ve uzmanlar tarafından önerilmektedir. Expigment krem yüzde 2’lik ve yüzde 4’lük farklı seçenekleri ile 30 gramlık tüplerde satılır ve eczanelerden temin edilebilir.

Bu krem cildinizi aydınlatır, pigmentasyon problemleri ile savaşır ve cildinizi soyarak gençleştirir. Ancak bu krem yaz aylarında kullanılmamalıdır zira güneşin zararlı etkilerine karşı cildi savunmasız hale getirebilir.

Sonbahar-kış aylarında kullanıldığında güneş kremi ile birlikte kullanılmalıdır, böylece sivilce izlerinizin giderilmesine yardım edecek ve kahverengi lekeleri de ortadan kaldıracaktır. Cilde ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

Expigment krem nasıl kullanılır?

Doktorunuz ilacı ne sıklıkla ve nasıl kullanmanız gerektiğini söyleyecektir, doktorun verdiği talimatlara uymanız gerekmektedir. Ancak krem genellikle günde iki kez 12’şer saat arayla, az bir miktarda, problemli bölgeye sürülür ve tedavi 4-6 hafta civarı sürer.

İlacın kuru ve temiz cilde uygulanması gerekir ve yalnızca problemli bölgeye sürülmelidir. Kremi kullanırken mutlaka güneş koruyucu krem de kullanmak gerekir. Kuru, çatlamış, hasarlı, yanık cilde ya da açık yaralı cilde asla uygulanmamalıdır.

Expigment kremin yan etkileri nelerdir?

Böbrek hastalarının ve karaciğer hastalarının bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktor onayı alması gerekir. İlacın ağız içi, burun içi ve göz ile temasından mutlaka kaçınmak gerekir.

İlacı kullanırken ağır kozmetik ürünler, alkol içeren ürünler, saç boyası ve tüy dökücülerden mutlaka kaçınmak gerekir. Bu ilaç güneşin bol olduğu bahar ve yaz aylarında kullanılmamalıdır ve diğer aylarda da mutlaka güneş kremi ile kullanılmalıdır. Solaryuma gidilmemelidir.

İlaç 12 yaşından küçük çocuklarda, hamilelerde ve emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. Kremin sürüldüğü bölgede hafif kaşıntı, kızarıklık, yanma ve batma hissi olması normaldir, bunlar seyrek görülen yat etkilerdir.

Kremin içindeki maddeye alerjinizin olup olmadığını anlamak için kremi kullanmadan önce mutlaka bileğinizin iç tarafına küçük bir miktar kremi sürerek alerji testi yapmalısınız. Eğer 24 saat içinde kızarıklık ve kaşınma olmazsa ilaca başlayabilirsiniz.

Kaynaklar:

http://creamlist.blogspot.com.tr/2013/02/hydroquinone-extra-60gr-skin-bleaching.html

http://www.womennote.com/benefits-of-expigment-cream

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.