Pembe Fikirler

Kafa Derisinde Sivilce Nasıl Geçer ?

Kafa Derisinde Sivilce Nasıl Geçer ?

Saçın derisinde sivilce çıkması, her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir problemdir. Derinin aşırı yağlı olması sorununun yanında daha çok enfeksiyon meydana gelmesiyle oluşmaktadır. Bu tip sivilceler genelde kafada saç çizgisine yakın bölgelerde çıkmakta ve ağrı yapabildiği gibi kaşıntı durumlarını da yaratabilmektedirler.

 

Kafa bölgesinde sivilceye benzer yaraların oluşma sürecinde, öncelikle kafa derisinde yer alan ve sebum salgılayan gözeneklerden söz etmek gerekmektedir. Bu gözeneklere kafa derisine yapışan ölü derilerin hücreleri ve bakteriler doluşmaya başladığında sebumla birleşerek gözeneklerin kapanmasına ve bu tip sivilcelerin oluşumuna alt zemin sağlanmış olmaktadır.

 

Saç derisinde bu tip sivilcelerin oluşmasını tetikleyen başlıca faktörler; kirli bir ortamda yaşamak, nemli ortamlarda bulunmak, ergenlik dönemi, kadınlar için ekstradan regl dönemi, alerjik reaksiyon gösterilen durumlar, sağlıksız beslenme durumu, sürekli olarak şapka ya da bere takma ve kötü durumdaki hijyen koşullar örnek olarak gösterilebilir.

 

Kafa derisinde çıkan sivilcelere çözümler

Öncelikle mutlaka uzman bir doktora giderek durumla ilgili hangi ihtiyaç seviyesinde olduğunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda evde yapılacak bitkisel olarak çözüm sağlayıcı tarifler de soruna direkt olarak çözüm getirebilmektedir. Bunun dışında doktorunuzun önerebileceği saçlarınızda mantar oluşumuna karşı antibakteriyel sabun kullanımı, şampuan kullanımı veya krem şeklinde olan antibiyotikleri saç derinize sürmeniz için size seçenek olarak sunabilmektedir.

 

Tüm bu tıbbi yardımların ve yöntemlerin yanında kafa derisindeki sivilceleri geçirecek doğal yöntemlerden üç tanesi şu şekildedir;

 

  • Domates suyu kullanımı : Domates suyunun en büyük etkisi saç derisindeki pH dengesini sağlayabilmektedir. Bunun dışında içeriğinde bulunan salisilik asit sayesinde de saçların domates suyuyla durulanması saçların hem sivilcelerden arınmasını hem de daha hızlı uzamasını sağlamaktadır.

 

  • Sarımsak kullanımı : Sarımsak ürününün içerisinde de bol miktarda salisilik asit bulunmakta ve saçlara oldukça faydalı olmaktadır. Saç derinizdeki sivilce problemini aşmak için sarımsak çayı yapmanız önerilir. Bunun tarifi dört diş sarımsağı rendeledikten sonra iki bardak suyun içerisinde kaynatmak, bunun sonrasında da suyunu süzüp soğuttuğunuzda saçınızın diplerine uygulamaktır.

 

  • Yasemin yağı kullanımı : Yasemin yağı da özellikle saç derisindeki gözeneklere dolan ölü hücrelerden kafa derisini genel olarak arındırmak adına çok etkili bir ürün olmaktadır. Elinizdeki yasemin yağını bir de üzüm çekirdeği yağıyla karıştırıp seyreltmeniz gerekmektedir. Elde ettiğiniz yağ ile saç derinize masaj yaparak kafa derinizi rahatlatmak sivilcelerden kurtulmak için etkili bir yöntem olarak yer almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.