Pembe Fikirler

Adet Söktürücü Bitkiler ve Yiyecekler

Adet Söktürücü Bitkiler ve Yiyecekler

Normal şartlarda eğer bir hastalık yoksa her ay aynı periyotlarda gerçekleşen regl süreci, bazen bir takım sebeplerden dolayı gecikebilmektedir. Bu gecikmeler kadınlarda fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da bir takım zorlanmaları beraberinde getirir.

Fiziksel olarak vücutta şişkinlik yaşanması, özellikle suratta ve vücudun başka bölgelerinde çıkan sivilceler ve kasıklarda yaşanan uzun süreli ağrıların yanında bir de ruhsal olarak gergin hissetme, sıkıntılı hissetme ve tahammülsüz kalma durumları da meydana gelebilmektedir. Özellikle evli çiftlerin beklenmedik dönemde bir bebek sahibi mi olacakları stresi kadınları iyiden iyiye germektedir.

Bu tip durumlarda, adet döngüsünün normale dönebilmesi adına genel olarak uzmanlar doğum kontrol haplarını önermektedirler. Çünkü vücuda adet söktürücü etki verebilmenin ana unsuru yumurtalıklara progesteron hormonu verilebilmesinden kaynaklıdır. Bu ürünlerin içeriğinde de progesteron ürünü bulunduğundan hekimlerin bu tür hapları adet söktürücü olarak tavsiye etmesinin ana nedeni bu şekilde olmaktadır.

Adet söktürücü bitkilerin kullanımı nasıl olmalıdır?

  • Zerdeçal : Vücuda girdiğinde ısıtıcı etki yaratacn zerdeçal, regl dönemini düzenleme ve hormon dengesini oturtma özelliğine sahiptir. Vücutta antispazmodik etki göstererek adet sürecinde görülen kasık ağrılanmasının da önüne geçerek adet kanının düzenli bir şekilde akışının sağlanmasına yardımcı olur. Bu dönemlerde zerçedal bitkisi bir bardak sütün içerisine bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı kadar zerdeçal eklenmesi şeklinde kullanılmalıdır. Gün içerisinde bir kaç kez kanamanız gelinceye kadar içmeniz önerilmektedir.
  • Maydanoz : İçeriğinde bulunan iki farklı çeşit uçucu yağlardan dolayı adet sökülmesi konusunda oldukça etkili bir üründür. Rahim bölgesini ve içerideki selvik bölgeyi uyarıcı konumda olan maydanoz, adet sökülmesi yaşatması adına suyu sıkılarak içilmesi önerilmektedir. Beş su bardağı miktarındaki suyu öncelikle kaynatarak iyice temizlediğiniz maydanozu bu kaynar suyun içerisine atın. 30 dakika bekledikten sonra süzdürüp içmeniz önerilmektedir.
  • Rezene tohumu : Adet kanamasının başlatılabilmesi için uyarıcı konumunda olan maddelerden bir tanesi de rezene tohumunun içerisinde bulunmaktadır. Hem adet döneminin düzenlenmesine yardımcı olan bu ürün hem de adet sürecinde yaşanan spazmların şiddetini oldukça hafifletmekle yükümlüdür. Bu dönemde rezene tohumunun kullanımı bir su bardağı suyun içerisine iki yemek kaşığı miktarında rezene tohumunun atılmasıyla birlikte bir gece boyunca o malzemeyi o şekilde bekleterek ertesi sabah suyun süzülerek içilmesi şeklinde olmalıdır.
  • Kişniş tohumu : Güçlü adet söktürücülerden biri olan kişniş tohumunun kullanımı iki su bardağı miktarındaki suyun içerisine bir tatlı kaşığı miktarında kişniş tohumunun atılıp, suyun yarı yarıya kalacak şekilde kaynatılmasıyla beraber süzgeçten geçirilip elde edilen suyun kullanılması şeklinde olmalıdır. Bu hazırlanacak suyu adet olacağınız tarihlere yakın günlerde günde üç sefer olacak şekilde içmeniz önerilmektedir.
  • Aloe vera : Regl sürecine girmek için gerekli olan hormonların üretiminin yapılmasına ve arttırılmasına yardımcı olan aloe vera bitkisi, bu dönemlerde bir adet aloe vera yaprağının kesilerek içerisindeki jelinin çıkartılması ve bir tatlı kaşığı balla iyice karıştırılması şeklinde olmaktadır. Hazırladığınız ürünü her sabah aç karnına yiyerek bu uygulamayı 3 ay boyunca devam ettirmeniz tavsiye edilir.

Adet söktürücü yiyecekler nelerdir?

Bitkilerin olduğu gibi aynı şekilde sebze ve meyvelerin de adet söktürücü etkileri bulunmaktadır. Taze yapıdaki meyveler bu tip bir görev için oldukça önem arz etmektedir. Özellikle mevsiminde tüketilen nar gibi adet söktürücü ürünler çok faydalı olmaktadır. Bunun dışında kereviz gibi sebzeler de vücudun rahat bir regl dönemi geçirmesine ve kanamaların zamanında yaşanmasına fayda sağlamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.