Pembe Fikirler

Sinüzite Ne iyi Gelir?

Sinüzite Ne iyi Gelir?

Sinüzit, insanlar arasında en sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Sinüzit hastalığı, göz ve burun etrafındaki kemiklerin içinde yer alan boşlukların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Akut ve kronik sinüzit olmak üzere bu hastalığın iki çeşidi mevcuttur.

Akut sinüzitin belirtileri şunlardır: koyu renkli ya da kanla karışık burun akıntısı, elmacık kemiklerinde ya da gözlerin çevresinde ağrı, burun tıkanıklığı, başınızı eğdiğinizde göz çevresinde ya da elmacık kemiklerinde şiddetli ağrı, yüzümüzde ve yanağımızda ağrı, baş ağrısı ve kötü nefes kokusu akut sinüzit belirtileridir. Bazı vakalarda hastalığa kuru öksürüğün ve hafif ateşin de eşlik ettiği de görülmektedir.

Kronik sinüzit ise, akut sinüzite göre çok daha süren bir hastalıktır. Kronik sinüzit 3 aydan fazla devam etmektedir. Geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alma hissi kaybı ve öksürük kronik sinüzitin en önemli belirtileridir.

Bu makalemizin devamında sinüzite ne iyi gelir ve sinüzite iyi gelen bitkisel formüller hakkında bilgileri sizinle paylaşacağız.

Sinüzite iyi Gelen Yiyecekler

  • A Vitamini içeren yiyecekler, boğazımızda ve burnun içerisinde sağlam mukoza oluşmasını sağlamaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, yoğurt, domates ve havuç bol miktarda A vitamini içerir. Unutmayın A vitamini sinüzite hem iyi gelmekte hem de sinüzitin daha da ilerlemesini engeller.
  • C vitamini ise, enfeksiyonlara karşı vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirmektedir. Burun tıkanıklığı, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde C vitamini önemli rol yonar.
  • Yiyeceğiniz acı biberli yemekler, acı biberli turşular sinüslerin açılmasında etkilidir. Ama mide ve bağırsak probleminiz varsa acı yememelisiniz.
  • Bol miktarda sarımsak içen bir çorba hazırlayın. Bu çorba burun tıkanıklığına iyi gelip, boğazınızı yumuşatacaktır. Sarımsağın faydalarını anlatmıştık.
  • Zencefil grip, soğuk algınlığı, öksürük, balgam gibi bir çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi sinüzite de iyi gelmektedir. Yemeklerin yanında veya bitki çayı şeklinde zencefili tüketmenizde fayda var.
  • Burnunuza tuzlu su çekerek sinüzite bağlı burun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Bir sinüzit hastası olarak bu formülün faydasını görmüşümdür.
  • Sinüzite iyi gelen evde yapabileceğiniz, zararsız bir karışımı sizlerle paylaşıyorum.

Gerekli Malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı kuru papatya
  • Yarım litre su

Yapılışı ve uygulanışı: yarım litre kaynayan suyun içine 3 yemek kaşığı kuru papatyayı atın. Papatyalar kaynamaya başladıktan hemen sonra başınıza bir havlu sararak papatya buharını soluyun. 5 dakika boyunca bu işlemi gerçekleştirin. 5 dakika dolduktan sonra yarım saat mola verin ve tekrar aynı şekilde 5 dakika papatya buharını soluyun. Bu formülü her gün uygulayın. Burnunuz akmaya başlayınca 3 günlük bir ara verin. 3 gün sonunda tekrar bu formülü uygulamaya başlayın. Burun akıntınız tamamen geçene kadar bu formülü uygulayabilirsiniz. Bu formül sinüzite iyi gelen bitkisel bir formül olup herhangi bir yan etkisi de yoktur.

Bu yazıda sinüzit ile yazdıklarımız hiçbir şekilde tedavi amaçlı bilgiler içermez. Sadece sinüzit ağrılarını ve sinüzit akıntılarını azaltacak öneriler içermektedir. Kesin tedavi için doktorunuzla iletişime geçin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.