Pembe Fikirler

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak içerisindeki bileşenler nedeniyle alternatif tıpta ve halk arasında kullanılan en eski bitkiler arasında yer alır ve ve saç bakımında da kullanımı oldukça fazladır. Bir çok kozmetik ürünün içinde bulunur ve etkisi bilimsel araştırmalarda görülmüştür. Sarımsak her tip saç dökülmesine faydası vardır gerek stres kaynaklı, vitaminsizlik, hormonal, çevresel faktörler gibi nedenlere bağlı olarak oluşan dökülmeleri önlemeye yardımcı olur.

Saç derisi sorunlarına karşıda doğal olarak antibiyotik görevi görür ve saçın genel görünümünü sağlıklı hale getirir. Sarımsak yağını eğer bulamazsanız buna alternatif olarak bir kaç sarımsağı ezerek üzerine biraz zeytinyağı döküp saç derisine masaj yapabilirsiniz. Sarımsak yağını sürdükten sonra saç derisinde yanma oluşabilir üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı da saç diplerine ve uçlarına sürebilirsiniz.

Sarımsak Yağının Saçta Kullanımı

Sarımsak yağını saçlara ve saç derisine sürmenin ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır. Saç derisine sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırır ve saçların daha fazla beslenmesini sağlayarak saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca saç derisindeki ölü hücrelerin ve saç bakım ürünleri artıkları ve zararlı toksinleri temizleyerek saçın uzaması önündeki engelleri ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Saç derisine aşırı kuruluk olanlar ve kaşıntı gibi şikayetleri olanlar düzenli olarak sarımsak yağı ile saç bakımı yaptıklarında bu şikayetlerin azaldığını fark edecekler.

Sarımsak Yağı Nasıl Hazırlanır ?

  • 4 – 5 diş sarımsak kabukları soyulmuş
  • 2 çay bardağı zeytinyağı

Hazırlanışı: Sarımsakları bir kase içerisinde ezin ve üzerine 2 çay bardağı zeytinyağını ilave edin ve karıştırın. Bu şekilde 1 hafta beklesin. Daha sonra bu karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize sürerek uygulayabilirsiniz. Çok yıpranmış saçlar için yağı saç derisine iyice yedirdikten sonra bir havlu sararak 1 gece bekletebilirsiniz.

Sarımsak Yağı Yan Etkisi

Sarımsak yağını çok fazla olarak saç diplerinize sürmemeye özen gösterin. Aşırı şekilde uygulanan sarımsak yağı saç köklerine zarar verir. Saç derisinde alerjisi olan kişilerde kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir. Böyle durumlarda tahrişi önlemek için sarımsak yağı kullanmayın ve yağı kullandıktan sonra saç derisi kaşınmaya başlarsa şampuanla yıkayıp bol suyla durulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.