Pembe Fikirler

Saç Uzatan Vitaminler

Saç Uzatan Vitaminler

Vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi için vitaminlerin önemi çok yüksektir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için mutlaka sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli gerekli vitamin ve mineralleri yeteri miktarda almaya çalışmalıyız. Bu durum sağlıklı saçlar içinde böyledir. Eğer hızlı saç uzatmak istiyorsanız vitaminlere gereğinden daha fazla ihtiyacınız var demektir. İşte size hızlı saç uzatmak için önerebileceğimiz vitaminler;

Saç uzatan vitaminleri kullandıktan sonra saç dökülmeniz de veya saç uzamasında problemler devam ederse başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanabilir. Bunun için bir doktora muayene olmanız gerekir. Özellikle troid hastalıkları saç dökülmesine sebep olabilir.

A Vitamini

A vitaminin saçlardaki önemli etkilerinden birisi sağlıklı uzamaya katkıda bulunmasıdır. Yağda çözülebilen bir vitamindir ve bu nedenle vücutta depolanabilen A vitamini en çok yumurta sarısı, ıspanak ve patateste bulunur. Saçların yanı sıra sağlıklı bir cilt ve tırnaklar içinde önemli bir yere sahiptir. Kemik büyümesine yardımcı olur, sinir liflerini çevreleyerek koruyucu bir kılıf görevi görür.

H Vitamini (Biotin)

H vitamini B grubu vitaminlerden birisidir aynı zamanda B7 vitamini olarak ta adlandırılır. Bir çok kozmetik ürün içerisinde cilt ve saç güzelleştirdiği için kullanılır.  H vitamini saç hücrelerinin büyümesine katkı sağlayan yağ, karbonhidrat ve protein sağlar. Saç tellerini kalınlaşmasına ve güçlenmesinde çok önemli bir yeri vardır. Günde 5 mg biotin kullanan birisinini 3 ayda daha kalın telli saçlara sahip olduğu görülmüştür. Günde 2.5 mg biotin kapsulu almak yeterlidir. Eksikliğinde ilk görülen belirtiler saç derisinin pullanması, kaşıntı, seboreik dermatit gibi cilt hastalıklarıdır. Soya fasulyesi, muz, fındık, karpuz, balık, et ve kümes hayvanları biotin bakımından zengin besinlerdir.

Vitamin B12 ve B6

Bu vitaminlerden B6  vitamini saç köklerine zarar veren serbest radikalleri yok etmede kullanılır. Aynı zamanda saç beyazlamasını önleyici özelliği vardır. Saç beyazlamasını yavaşlatır ve saçların daha hızlı uzamasına katkı sağlar. Birçok kozmetik ürünün içerisinde saç sağlığına faydalı olduğundan dolayı kullanılır. Bu vitaminleri diğer faydaları ise sinir sistemini ve metobolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca B12 vitamini unutkanlık ve hafıza problemlerinde etkisi vardır.

B2 Vitamini

Bu vitamin eksikliğinde saç derisinde yağlanma oluşur ve saçlarda çabuk kırılmalara sebebiyet verebilir. Saç uçlarında çatallaşmalar ve sonucunda ise güçsüzleşen saç telleri oluşur. B2 vitamini alırsanız saçlarınız daha parlak ve sağlıklı görünür. B2 vitamini karaciğer, ekmek ve süt gibi besinlerde bol miktarda vardır.

B3 Vitamini (Niasin)

B3 vitamini saça rengini veren pigment oluşumunda önemli bir vitamindir. Eksikliğinde saç beyazlamasıı daha hızlı olabilir. Niasin saç uzamasına sağlarken saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilen saç derisinde kolesterol birikimini engeller. B3 vitamini karides, balık, yağsız kırmızı et, süt, baklagiller, badem, havuç ve kereviz bu vitamin bakımından en zengin gıdalardır.

E Vitamini

E vitamini en özelliği antioksidan bir etkisi olmasıdır. Saç uzamasına ve büyümesine zarar veren serbest radikalleri inhibe eder. Saçların uzamasında ve büyümesinde önemli bir yere sahiptir.

C Vitamini

Antioksidan olan C vitamini saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur. Saç dökülmesinde ve saç uzamasına faydası vardır. 8 yaş üstü erkekler için tavsiye edilen günlük C vitamini 90 mg, kadınlar için 75 mg, hamile kadınlar için 85 mg, emziren kadınlar için 120 mg’dır. Günde 2000 mg’dan fazla C vitamini alınması önerilmez. Kırmızı ve yeşilbiber, turunçgiller, brokoli, domates ve çilek bol miktarda C vitamini içerir.

D Vitamini

Saç foliküllerinin daha sağlıklı işleyebilmesi için çok gerekli vitaminler arasındadır. Saçlarınızda çok dökülmeler varsa bunun sebeplerinden birisi de D vitamini eksikliği olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.