Pembe Fikirler

Dekolte Bölgesi Sivilcelerini Önleme Yolları

Dekolte Bölgesi Sivilcelerini Önleme Yolları

 

Gün içerisinde yaşanan çeşitli sorunlar göğüs bölgesi olarak adlandırdığımız dekolte bölgesinde sivilcelere ve kızarıklıklara sebep olmaktadır.  Özellikle vücudun zaman zaman  yağ dengesinin bozulması gibi sebeplerle dekolte bölgesinde sivilce ve kızarıklık oluşabilmektedir. Bayanlar özellikle iş hayatında veya yaz dönemlerinde korkulu rüyası haline gelen bu sivilcelerden kurtulmak için sizlere korunma maskeleri ve tedavi yöntemlerini anlatacağım.

Bildiğiniz gibi güzelliği baltalayan sivilceler ve kızarıklıklar, istenmeyen, nahoş bir görüntüye sebebiyet olabilir. Fakat korkmayınve endişe etmeyin, her sorunun bir çözümü vardır.

Dekolte Bölgesi Sivilceleri elbise veya mayo ve bikini giymeyi bildiğiniz gibi olduça zorlaştırmaktadır. Dekolte bölgesi sivilceleri, kızarıkları için çözümlem önerilerimizi 7 başlık altında sizler için derledik.

 1. Yoğurt maskesi
 2. Bal ve süt maskesi
 3. Sivilce karşıtı temizleyiciler
 4. Tropikal kremler
 5. Salisilik asit içeren sabunlar
 6. Su tüketimi
 7. Aspirin Hamuru

Yoğurt maskesi

Şu malzemeleri temin ediniz. 1 çay kaşığı limon suyu, 3 çay kaşığı yoğurt ve 1,5 çay kaşığı balı iyice karıştırınız. Ardından sivilcelerin çıktığı cildinizdeki dekolte bölgesine karışım sürünüz. Maskesi çok hızlı veya çok yavaş sürmeyin yedirerek sürünüz. Ardından  Maskenin kuruması için 8-9 dakika bekleyiniz. Daha sonra ılık suyla maskeyi yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi, haftada birkaç kez, sivilcelerden kurtulana kadar uygulayark cildinizde oluşan sivilce ve kızarıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Bal maskesi

Bu maskenin sırrı tahmin edeceğiniz üzere baldır. Bal cildi yenileyip sivilcelerin ve cilt kızarıklıklarının oluşmasını engeller. Şu ürünleri temin edin ve maske kullanımına geçiniz. 2 tatlı kaşığı bal, 1.5 çay bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz. Tuzu suyun içerisine atarak eritin ve balı da ilave ederek iyice karıştırdıktan sonra dekolte bölgesindeki sivilcelere uygulayabilirsiniz. 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Haftada 1 kez uygulamanız gerekmektedir.

Sivilce karşıtı temizleyiciler

Bir sonraki yöntem salisilik asit içeren temizleyiciler kullanmanızdır. %2 salisilik asit, bir peeling eldiveniyle sivilcelerin olduğu bölgeyi ovalamanız ve temizlemeniz gerekmektedir. Her 3 ayda bir eldivenin değiştirilmesi gerekmektedir. Ovalamalarınızı hafifçe gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Su Tüketimi

Bol bol su tüketmek, sivilce oluşumunu azaltmada etkili yöntemlerden bir tanesidir. Cildin yağ dengesi korunduğu için su içmek de sivilcelerin azalmasında etkili olacaktır.

Beslenme

Beslenmeniz de sivilce oluşumunda önemli bir yer tutmaktadır. Taze meyve sebzelerin bol bol tüketilmesi önemlidir. Omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin ve keten tohumunun tüketilmesine özen gösterilmelidir. Abur cuburlardan ve kızartma tarzı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şeker ve tuzun yanı sıra kafeinin azaltılması da önemlidir.

Aspirin Hamuru

2 aspirini ezerek, 1 çay kaşığı su ve bir çay kaşığı bal ile karıştırarak dekolte sivilceleriniz için yeni bir maske hazırlayabilirsiniz. Sivilceli bölgelere sürerek 10 dakika boyunca kuruttuktan sonra soğuk veya ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Dekolte Sivilceleri İçin Basit Tavsiyeler

Cildinizdeki dekolte bölgesi sivilceleri için çözümlere, daha sivilceler çıkmadan veya tekrar oluşmasını engellemek için başvurabilirsiniz. Sizlere önerdiğimiz yöntemleri derledik.

 • Temiz ve sadece uyku için ayrı bir pijama ile uyumanızı öneririz. Özellikle geceleri uyurken veya öğle şekerlemesi yapıyorsanız önerimiz gün içerisinde giyilen kıyafetlerden ziyade yeni ve temiz kıyafetler giymeniz yönündedir.
 • Kolye veya çeşitli aksesuarlar boyun ve dekolte bölgesinde sivilce oluşumuna sebep olabilirler. Cildinizi tahriş etmeyecek aksesuarlar tercih etmelisiniz.
 • Dekolte bölgesindeki sivilceler için sıklıkla duş almak ve duş sonrası yağsız ve sivilce oluşumunu tetiklemeyecek krem kullanılmalıdır.
 • Cilt temizliğini asla ihmal etmeyin. Sivilce ve kızarıklık sorunu dekolte bölgesinde yaşayan her 10 bayandan 3 tanesi cilt temizliğine dikkat etmediği için bu sorunu yaşamaktadır.
 • Yukarıda izah ettiğimiz cilt maskelerini, dekolte sivilceleri yok etmek için haftada bir maske uygulamak faydalı olacaktır.
 • Ciltteki toksinleri atmak için spor ve  yeşil çay içmenizi önermekteyiz. Bu şekilde dolaylı şekilde sivilce oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.
 • Belkide en önemli önerimizi sona sakladık.Stresten uzak durmak. Stres maalesef cildin tüm dengesini bozup sivilcelerin ve kızarıklıkların 1 numaralı sebebidir, tetikleyici bir rol oynamaktadır. Ciltteki sebum artışına sebep olarak güzelliğin bozulmasına sebep olur. Sizlere önerimiz hayata her zaman pozitif bakmaya ve ufak şeylerle canınızı sıkmamaya gayret gösterin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.