Pembe Fikirler

Badem Yağının Kirpiklere Faydaları

Badem Yağının Kirpiklere Faydaları

Destekleyici tıp dünyasında uzun zamandan beri kullanılan doğal ürünlerden biri de badem yağıdır. Badem yağının kaş ve kirpikler üzerindeki mucizevi etki keşfedildiğinden bu yana, pek çok kozmetik ürününde, aynı zamanda aktarlarda, sağlığa faydalı yardımcı bir ürün olarak kullanılmaya devam ediyor.

Badem yağı içeriğinde bulunan K, A, D ve E vitamini ile ayrıca magnezyum minerali ve kalsiyum minerali ile de kirpikleri besleyerek kirpiklerin uzamasına yardımcı olur. Bu sayede dökülen kaşlara, saçlara ve kirpiklere sürülen badem yağı bu bölgedeki tüylerin köklerini besleyerek daha sağlıklı ve canlı bir görünüme ulaşmalarını sağlar.

Badem yağı kirpik köklerine uygulandığında, kirpiklerin kökündeki dokuyu yumuşatır ve bu sayede köklerin daha çok vitamin ve oksijen almasını sağlar. Böylece hem daha sağlıklı hem de daha gür kirpikler elde edebilirsiniz. Ayrıca bu uygulama ile kirpik dökülmesinin de önüne geçebilirsiniz.

Badem yağının bu faydalarının dışında, çok iyi bir rahatlatıcı özelliğinin de olduğu biliyor muydunuz? Bu anlamda badem yağı profesyonel masaj salonlarında, masaj yağı olarak da kullanılmaktadır. Badem yağının saça faydaları ya da badem yağının kirpikler üzerindeki etkileri konusunda, bazı kullanıcıların badem yağının hiç bir faydasını görmediklerini belirtmeleri bazı spekülasyonları da beraberinde getirdi.

Tamamen yanılmadan ibaret olan bu durumu açıklayacak olursak, kişinin badem yağını kullandıktan sonra kirpiklerinde ya da saçlarında hiçbir etki görmemesi, tamamen vücudun badem yağına göstermiş olduğu alerjik bir durumdan yani yan etkiden kaynaklanır.  Dolayısı ile badem yağı göz için zararlı mıdır? yada kirpiklere badem yağı sürmenin zararları gibi konular hiçbir şekilde gerçeği yansıtmaz. Bu anlamda alınabilecek en basit önlem badem yağını kullanmadan önce vücudunuzda, çok küçük bir alanda test etmenizdir.

Badem yağının kirpikler üzerinde kullanımı

Badem yağının kullanımında en etkin yöntem, özellikle de gece yatmadan önce kirpiklere uygulanmalıdır. Bu işlemden önce ciltte makyaj var ise temizlenmeli ve ardından 2 damla kadar badem yağı kirpik köklerine masaj yardımı ile yedirilmelidir. Uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken husus, badem yağının gözün içine kaçmaması ve sürerken de ucu ince bir aparat  (kulak pamuğu gibi) yardımı ile sürülmesine özen göstermekte fayda var.

Badem yağı uygulamasının düzenli bir şekilde en az 1 yada 1.5 ay süre ile kullanılması ( tabii bu süre içinde her hangi bir yan etki görülmezse)  olumlu sonuçlar alma açısından oldukça önemlidir. Badem yağını, fındığa alerjisi olanlar ya da lens kullanan kişilerin doktor kontrolünden sonra kullanmaları tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.