Pembe Fikirler

Evde Hayat Kurtaran Öneriler

Evde Hayat Kurtaran Öneriler

Özellikle çocuklu evde yaşanabilen ev kazaları birçok kişi için ölümcül olabiliyor. Evde hayat kurtaran öneriler bu ölümlerin önüne geçebiliyor.

Önemli ilkyardım bilgileri ve kazalara karşı alınacak önlemler sayesinde birçok kişinin hayatı kurtulabiliyor. Küçük çocukların bulunduğu evlerde bu kazalar yüzde 25 daha fazla oluyor. Önlenebilen bu kazalar sonucu, düşmeler, kesikler, çarpmalar, zehirlenmeler ve yanıklar görülebiliyor. çocuklar, yaşlılar ve evde çok zaman geçiren kadınların maruz kaldığı bu tehlikeler nedeniyle birçok kişi ev kazaları yaşayabiliyor.

Basit Önlemler Evde Hayat Kurtarır

Ev kazaları öncelikle kaygan zeminlerin kaymaz tabanlı malzemelerden üretilen sergilerle kaplanmasıyla başlayabilir. Mutfak ve banyolarda ölümle sonuçlanabilen bu tür kazalar, kayma nedeniyle yaşanabiliyor. Bu yüzden yürüme yolları üzerinden masalar, sivri uçlu eşyalar kaldırılmalıdır.

Evdeki kesici aletler, jiletler, ateşli silahlar ve makas gibi eşyalar görünür yerlerde olmamalıdır. Kırılabilecek camlar da çocukların ulaşamayacağı yerlere kaldırılmalıdır. Evdeki düğmeler, boncuk, mücevher,  takılar, şekerler ve toplu iğneler de uzanması güç yerlere yerleştirilmelidir.

 

Tarihi Geçmiş Yiyecek ve İlaçlar

Çok sık yaşanan zehirlenmeler söz konusu olduğunda tarihi geçmiş olan yiyeceklerin ve ilaçların da kullanıldığı biliniyor. Bu durum için çocukların ve özellikle yaşlıların tarihi geçmiş olan yiyecekler ve ilaçlar kullanmamalarına özen gösterilmesi gerekir. Çocukları yalnız bırakmamak, kapıya bakmak için dahi olsa bir an bile tehlikeli yerlerde bırakmamak gerekmektedir. Bu önlemler ev kazaları oluşmadan alınacak tedbirlerdir ve birçok felaketin önüne geçer.

 

Elektrik Prizleri ve Ev Kazaları İçin Müdahaleler

Açık elektrik prizleri de çocuklar için büyük tehlikedir. Çocuklar buralara parmaklarını sokarak çarpılabilirler. Bazı durumlarda ev kazaları önlemek ve müdahale etmek için şu adımları takip etmeniz önem kazanır.

  • Elektrik çarpmalarında bir tahta üzerinde tahtayla kazazedeyi çekin,
  • Hemen elektrik sigortasını kapatın,
  • Kanayan yaraya pamuk bastırmayın, temiz bir bezi bastırın ve antiseptik solüsyon sürün,
  • Yanıklarda 15 dakika boyunca suyun altında bekletin.

En önemli konulardan biri de yiyecek içecek şişelerine kimyasal ürünleri koymayın. Çocuklar bunları içecek sanarak içebilirler. Bu yüzden her detayda dikkatli olmanız son derece önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.