Pembe Fikirler

İnatçı Halı Lekeleri Nasıl Çıkar?

İnatçı Halı Lekeleri Nasıl Çıkar?

İnatçı halı lekeleri  birçok kişinin yaşadığı bir sorun ve halılarınızın ömrünü kısaltabiliyor.  Bunu engellemek için doğru şekilde müdahale etmek son derece önemli.

İnatçı Halı Lekeleri Neler  Ve Nasıl Çıkarılır?

İnatçı halı lekeleri  genel bir tanım yapılırsa aslında  temizlenmesine rağmen çıkmayan görüntülerdir. Bu lekelerin çıkması için   normal müdahalelerden daha farklı bir işlem gerekir.

* Halıya yapışan sakızları çıkarmak için öncelikle buzla dondurma işlemi yapılır. Bu şekilde sakızın soğuyup hızlıca halıdan kaldırılması hedeflenir.katılaşan sakızın narince çekilmesini sağlayabilirsiniz.

* Domates – ketçap lekesi  zorlu lekelerden biridir ve bulaşık deterjanı sürülerek temizlenebilir. Ancak öncelikle üzerindeki bölüm kuru bir peçete benzeri eşya ile alınmalıdır.

* Yağ lekesi çıkarmak en zorlu lekelerden biridir. Temizleme yaparken ovmama ya önem vermek gerekir. Bebek pudrası ya da mısır unu yağın emilmesini sağlayacağı için önce kaba temizlik yapldıktan sonra genel leke temizliği olabilir. Ayrıca tüz bekletmek de yine fayda sağlar.

* Halıya kahve dökülmüşse önce ıslak bezle lekeli alan temizlenir. Daha sonra leke üzerine biraz su dökülür ve yine silinir. Kahve önceden dökülmüş ve sonra kuurmuşsa leke üzerine tuz serpip bir süre bekleyin.

* İnatçı halı lekeleri içerisinde en yaygın görülen leke de oje lekesidir. Öncelikle ojenin üst bölümünü kuru kağıt havlu ile alın ve daha sonra hemen aseton dökerek leke olan bölgeye bastırmadan tampon yapın. Bu işlemi gerekirse birkaç kere yeniden yapın. Bu işlemden sonra ılık suyun içine deterjan karıştırıp bölgenin temizlenmesini sağlayın. Oje zor geçen bir leke olduğundan  yine geçmemesi halinde su bardağının bir bölümüne sirke ve kalan kısmına su ekleyin. Tampon uygulaması ile lekeli yeri temizleyin.

Halı Temizliği Yaparken Acil Müdahale 

Halı temizliği yaparken lekenin derine işlememesi için acilen müdahale yapmak son derece önemlidir. her lekede ilk ve en önemli kural halı ve lekenin en az bütünleşmesini sağlamaktır. Yani leke damladığı anda anında temizlenmezse durmadan halı yıkama firmasına göndermek zorunda kalabilirsiniz. Bu da yıpranmalara neden olur. Özellikle mürekkep benzeri lekelerde acilen müdahale olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.