Pembe Fikirler

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Metal halde bulunan maddelerin, süreç içerisinde oksitlenme durumuna girmesine pas adı verilir. Oksitlenmenin yarattığı pas, çeşitli yüzeylere bulaşarak pas lekesini meydana getirir ve bu lekeyi çıkarmak için çeşitli çözümler üretilmiştir. Çünkü pas lekesinin bulaştığı ortamlar birbirinden farklı olduğu için bulaştığı ortama uygun olarak çıkartıcı çözümlerin geliştirilmesi gerekmiştir. Yani bir kumaşa bulaşan pas lekesinin çıkarılması için uygulanan çözümle bir fayansa bulaşan pas lekesinin çıkarılması için uygulanan çözümler birbirinden farklıdır.

Halıdan pas lekesi nasıl çıkar?

Öncelikle halının üzerine bulaşmış olan pas lekesini sıyrılabilecek en son noktaya kadar sıyırın. Bu işlemi tırtık içermeyen bir aletle, küt yapıdaki bir bıçakla ya da plastik bir kartla yapabilmeniz mümkündür. Çıkarabildiğiniz noktaya kadar çıkardığınızdan emin olduktan sonra bir süngeri nemli hale getirerek üzerine az miktarda bulaşık deterjanı dökmeniz gerekmektedir. Lekeli bölgeye deterjanlı kısmı bastırarak 5 dakika boyunca kaldırmadan tutun. Son olarak da pas lekesine sahip olan bölgeyi soğuk suya daldırıp çıkarılmış beyaz renkteki bir havluya emdirerek işlemi bitirin.

 

Fayanstan pas lekesi nasıl çıkar?

Fayanslardaki pas lekelerini çıkarmak adına en basit yöntem olarak marketlerden rahatlıkla satın alabileceğiniz pas sökücüleri kullanmanız mümkündür. Lekeyi öncelikle bulaşık deterjanlı suyla güzelce ovalayarak temizleyin ve ardından pas sökücü ürünü tam üzerine sıkıp 15 dakika boyunca müdahale etmeyin. Bu süreç geçtikten sonra da zemini bol köpüklü suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

 

Pas lekesi metalden nasıl çıkar?

Pas lekesini çıkarmaya çalıştığınız metal yüzeye bağlı olarak kullanacağınız materyal de değişiklik gösterebilmektedir. Kullanabileceğiniz bu ürünler tel fırça, bulaşık teli ya da zımpara olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yani aşındırıcı yüzeylere sahip olan ürünler, metallerdeki pas lekelerini çıkarmaya en çok yardımcı olan ürünlerdir. Metal yüzeylerdeki paslı bölgeyi bu bahsettiğimiz ürünlerle iyice ovalayarak temizlemeye başlayın. Temizlikte kullandığınız ürünü ara ara silerek işleme devam edin. Pas kaybolana kadar ovalamanız ve geçince bırakmanız yeterli olacaktır.

 

Kıyafetten pas lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerdeki pas lekesini çıkarmak adına çoğunlukla asit kullanılmaktadır. Çünkü giysiye dökülen asitte pas lekesi çözülerek daha kolay çıkmaktadır. Bunun dışında daha doğal bir yöntem olarak limondan yararlanmak da mümkündür. Paslı bölgeye limon sıkılmasının ardından kumaş limonun suyunu tamamen emdikten sonra, giysiyi güneşte kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır. Kuruyan kıyafeti ardından soğuk suyla yıkamanız yeterlidir.

 

Lavabodaki pas lekesi nasıl çıkar?

Lavaboda yer alan pas lekelerini çıkartmak adına sıklıkla kullanılan yöntem, tıpkı kıyafetlerdeki pas lekesinin çıkartılmasında kullanıldığı gibi limon ve bir de ek malzeme olarak tuzun birlikte kullanılmasıdır. Hem limonun hem de tuzun hızlı bir şekilde lekeye etki etmesinin pas lekelerinde kullanılmasında büyük etkisi vardır. Öncelikle limonu ikiye bölerek her iki parçanın üzerine de tuz dökülmelidir. Ardından bu iki parça ile lavabodaki paslı kısımları iyice ovmak gereklidir. Ovma işlemi bittikten sonra biraz daha bu bölgeleri bu şekilde bekleterek yıkamanız yeterli olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.