Pembe Fikirler

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Artık pek kullanılmasa da mürekkepli kalemler ya da tükenmez kalemler lekeler nedeniyle birçok kıyafet ve tekstil ürününü kötü görünüme sokabiliyor.

Mürekkep lekelerini genelde gömlek ceplerinde, çantalarında ya da koltuklarda görebiliyoruz. Bu lekeler oldukça can sıkıcı olabiliyor ve kıyafetleri giyinmemizi önleyebiliyor. Mürekkep lekesi çıkması için hemen müdahale edilmesi son derece önemlidir.

Bu durumda lekenin yayılmasını önlemek son derece önemlidir. Leke iyice yayılmadan leke çıkarıcı kullanarak kumaşı soğuk suya tutun. Çünkü sıcak su lekenin yayılmasına neden olur. Ayrıca lekenin kesinlikle ovalanmaması da önemlidir. Kumaşın cinsine göre lekeyi kuru biz biçimde silmeye çalışabilirsiniz.

Kaliteli bir deterjan kullanarak lekenin kısa sürede yok olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak çamaşır suyu gibi maddeler kullanmanız kumaşa zarar vererek, kıyafetinizi ya da ürününüzü farklı bir renge dönüştürebilir.

Mürekkep Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi için öncelikle lekenin kurumasını bekleyin. Bunun için mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Kaliteli bir leke çıkarıcı kullanarak mürekkep lekesinin ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz.

Lekeyi sıcak suya tutmadan, kurumasını bekleyerek temizleyebilirsiniz. Leke büyükse su bazlı bir leke çıkarıcı tercih edebilirsiniz. Leke çıkarıcıyı en az 10 dakika bekleterek ürünü yıkayabilirsiniz. Leke çıkarıcı kullanırken, fırçalamak, silmek, sıcak suyla ovalamak lekenin yayılmasından başka bir işe yaramayacaktır. Lekeli giysiyi tercihen tek başına yıkayın. Çok sıcakta yıkamanıza gerek yoktur.

Ancak lekeler hala çıkmamışsa, bu sefer yağ bazlı bir leke çıkarıcı denemeniz gerekebilir. Normal deterjanlar leke çıkarmak için etkili olmasa da, özel olarak üretilen leke çıkarıcıların işe yaradığı çok iyi bilinmektedir.

Leke Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Leke çıkarırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, maddenin ihtiyaç kadar kullanılıp kullanılmadığının bilinmesidir. Lekelere en kısa sürede müdahale edilerek etiketlerin üzerindeki yıkama talimatına uygun işlem yapılmalıdır. En kısa sürede müdahale ederek lekenin sıcak sudan uzak tutulması gerektiğini unutmadan hareket etmeniz gerekir. Ayrıca önerilen program ve sıcaklıklarda yıkama işleminin yapılması da son derece önemlidir. Mürekkep lekesi gibi tükenmez kalem lekesinin de aynı şekilde çıkarılması gerekir. Tekstil ürünlerinizi de bu şekilde lekelerden kurtarabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.