Pembe Fikirler

Ihlamur Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Ihlamur Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Ihlamur çiçeğinin zarar görmeden saklanması için ıhlamur nasıl saklanır sorusunu sorabilirsiniz. Verilen bilgilere göre muhafaza edebilirsiniz.

Ihlamur Nasıl Saklanır Sorusuna Cevap

Sakladıktan sonra ne zaman kullanılırsa kullanılsın, sahip olduğu içeriğin zarar görmemesi muhafaza etme şeklinize göre değişecektir. Ihlamur nasıl saklanır sorusuna verilen cevap üzerinden, dilediğiniz şekilde ıhlamurunuzun muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Ihlamurun Latincede adı Tilia cordota miller olarak bilinir. Şifalı bir bitki olduğundan, ne şekilde korunması gerektiğini bilmeniz önemlidir. Genelde çay olarak tüketildiğini söyleyebiliriz. Bedeni büyük ölçüde rahatlatmakta ve hastalıkların önleyicisi olarak görev yapmaktadır. Peki, çok sayıda şifası olan bu bitkiyi nasıl saklayacaksınız?

Kurutulmuş Ihlamur;

Kurutulmuş ıhlamurun saklanması, 1 yıl kadardır. Uzun süre saklanması mümkün olan ıhlamurun, bu süreçte nasıl muhafaza edileceği önemlidir. İçi – dışı temiz olan bir bez torba ile saklaması sağlanabilir. Havası alınmış olan saklama poşetleri ile ıhlamurun bir yıl boyunca muhafaza edilmesi mümkündür. Saklama poşetleri ile ıhlamurun saklanması mümkün; ancak en doğrusunun bez torbalar ile saklanması olduğunu söyleyebiliriz.

Ihlamurun saklandığı malzemenin dışında, saklanırken bulunduğu ortam da önemlidir. Ihlamur nasıl saklanır sorusuna yanıt olarak, direkt ortamın da önemli olduğunu söyleyebiliriz. Nem almayan, aynı zamanda havadar olan bir ortamda saklanmasının uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple mutlaka sakladığınız alanın nemsiz olmasına ve havadar olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Islak Ihlamur;

Islak ıhlamurun uzun süre saklanması için mutlaka kurutulması gerekecek. Kurutulma işlemi ise hijyenik bir ortamda hava ile temas edecek şekilde bırakılması halinde olacak. Kısa süre içinde kurumanın gerçekleşecek olduğunu söyleyebiliriz. Ihlamur nasıl kurutulur sorusuna cevap arayanlar için bu bilgi önemlidir.

Ihlamur Nasıl Tüketilir?

Ihlamur yaprağının genel olarak kullanım alanının çaylar olduğunu söyleyebiliriz. Evinizde çay demlerken kullandığınız siyah çay gibi, ıhlamur yapraklarını da çay yapmak için kullanabilirsiniz. Sıcak su ile demlemesini sağlayarak, bir süre beklemeniz yeterli olacaktır. Direkt olarak ıhlamurun demlenmesi ile çayın hazır olması sağlanacaktır. Ihlamur nasıl saklanır sorusunun yanıtlanmasından sonra, içmek üzere ıhlamuru nasıl kaynatacağınızı öğreneceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.