Pembe Fikirler

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Evinizi temizlemek çok açıklayıcı bir görev gibi görünüyor, fakat düşünmeye başlayınca nereden başlıyorsunuz? Başa çıkacak ve anında tatmin edecek kadar basit görünen akıcı bir sürecin içine götüreceğiz.

Evinizin ne kadar temiz olmasını istediğinize ve ne kadar zaman geçirdiğinize karar verin. Bu, temizleme programınızı nasıl ayarlayacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Neler yapabildiğiniz, ne kadar zamanınızın olduğunu ve kendinizi ne kadar motive ettiğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olun.

Mümkünse Dağınık Alandan Başlayın

Daha önce kirli olmayan alanlara doğru yol almaya çalışırken, vakum yapmak ve sonra zeminin her yerinde kırıntılar almak ya da bir şeyin altını tozunu almak istemiyorsanız. Fazla zamanınız yoksa, dağınıklığın başında başlayın ve oradan daha ciddi şeylere doğru yol alın.

Her Zaman Temizlik Kontrol Listesine Sahip Olun

Hangi odaları başlamayı ve temizlemeyi planladığınızı bilin (genellikle ön kapıdan en iyi şekilde çalışır). Bu işlemin hızlandırılmasına yardımcı olur ve çabalarınızı çoğaltmadığınızdan emin olun, özellikle de birden fazla kişi temizlemeye dahil edebilirsiniz.

 

Tüm odaları vakumlayabilmeniz, süpürebilmeniz ve paspaslamanız için bir plan yapın ve bir görevden diğerine geçmek zorunda kalmazsınız. Aşağıdaki görev listeleri, genel amaçlı bir kontrol listesi olarak görev yapabilirler, ancak sırayla tamamlanması gerekmez.

Görevleri Devretmeye Çalışın

Eğer başkalarıyla yaşıyorsanız, evi temizlemek yalnızca sizin sorumluluğunuzda olmamalıdır! Rasyonel bir temizleme programını kurarak liderlik yapmak zorunda kalabilirsiniz, bu nedenle yanınızdakilerle temizlik planlarına başlamanız gerekmektedir.

Tuvaleti Temizle

Tuvalet temizliği en kötü görevlerden biridir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bitmesi en iyisidir. Ellerinizi kirden ve bakterilerden uzak tutmak için bir çift kauçuk eldiven üzerine atın ve her şeyi gevşetmek için tuvalete bir sünger ve sıcak su ile hafifçe sürtün.

Cam / Aynaları Temizleyin

Genelde cam temizleyicinin temizliği yaptığı düşünülmektedir. Aslında, sadece parlak yapmak için değil, temiz bulmamak anlamına geliyordur. Özellikle aynanız çok kirliyse, sabunlu suyun yerine geçemezsiniz.

Bütün Dağınıklığı Düzenleyin

Herhangi bir odanın düzenlenmesinin ilk adımı bütün küçük bitlerden kurtulmak ya da organize etmektir. Yani attığın kağıtlar, yerde giysiler, yatağın yanındaki kirler! Onlardan kurtulun. O halde gerçekten çalışmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.