Pembe Fikirler

Ütü Nasıl Temizlenir? İşte O Pratik Yöntemler

Ütü Nasıl Temizlenir? İşte O Pratik Yöntemler

Günlük hayatta en sık kullanılan elektronik ürünler arasında bulunan ütülerin de zaman zaman temizlenmesi gerekir. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey, doğal ürünlerle yapılan temizliktir. Ütü nasıl temizlenir bilmiyorsanız birkaç pratik yöntemle çok kolay bir şekilde ütünüzü temizleyebilirsiniz.

  • Ütünün kireçlenmesini önlemek için limon tuzu iyi bir çözümdür. Limon tuzuyla suyu kaynatın ve ütünün içine koyun. Daha sonra ütünün buhar bölümüne basın ve soğumaya bırakın. Sonra içindeki suyu boşaltın.
  • Temizlik öncesi ütünüzün fişinin takılı olmaması gerekir. Bulaşık deterjanı ekleyerek de ütünüzü temizleyebilirsiniz.

Ütü Tabanının Temizlenmesi

Ütü tabanında da kireç kalıntıları olabilir. Bu durumda en iyi çözüm ütüyü fişe takıp gazete üzerindeki tuzları ütülemeniz olacaktır. Tuz ya da sirkeli bez ile ütünün alt kısmının temizlenmesi mümkün olabilir. Tıkalı deliklerin açılması için de sirkeden yararlanabilirsiniz. Kulak temizleme çubuğuyla sirkelerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ütülerin Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütülerin temizlenmesi sırasında mutlaka fişten çıkmış olması gerekmektedir. Fişten çıkarılan ütülerin temizlenmesi daha güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Beyaz sirke ve tuzun karıştırılması ve kahverengi hale gelen tabanın temizlenmesi mümkündür. Ütülerin temizlenmesi için kağıt havlu kullanmak yerine temiz bir bez kullanmanız daha uygun olacaktır. Ütülerin altındaki pis lekelerin temizlenmesi sirkeli tuzlu suyla kolay bir şekilde sağlanabilir.

Ütü Temizliğinde Kullanılmaması Gereken Yöntemler

Ütülerin temizliği sırasında kesinlikle kolonya, çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Bu maddelerin kullanılması ütünün kısa sürede bozulmasına ve çamaşırlarınızın zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka doğal ürünler kullanılması gerekir.

Ütüleme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütüleme sırasında dikkat edilmesi gerekenler hassas kumaşlar söz konusu olduğunda oldukça büyük önem kazanır. Çünkü hassas kumaşlar söz konusu olduğunda kumaşın yanması gibi olumsuz durumlar söz konusu olabilir.

Hassas çamaşırları hassas ütü ayarında kullanmanız gerekir. Çünkü hassas çamaşırların bulunması her kumaş çeşidinin aynı şekilde etkilenmesinin önüne geçmektedir. Ütü yapacağınız kıyafetin temiz olması oldukça önemlidir. Kirli olan kıyafetlerin ütülenmesi kötü kokuların sinmesine neden olabilir. Her ütünün kullanma talimatı farklıdır. Bu yüzden kullanma talimatlarına göre ütü yapmaya karar verebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.