Pembe Fikirler

Her Kadının Bilmesi Gereken Saç Şekillendirme Tüyoları

Her Kadının Bilmesi Gereken Saç Şekillendirme Tüyoları

Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak doğru bakım gerektirir. Bunun için illa yüzlerce lira harcamanıza veya saatlerinizi vermenize gerek yok. Üstelik birtakım püf noktaları ile saç bakımını daha kolay hâle getirebilirsiniz. En pratik olanlarını bu yazımızda sizler için derledik.

 • Sabahları mükemmel buklelerle uyanmak istiyorsanız saçlarınızı nemli bir şekilde örerek yatın. Tercihe bağlı olarak saçlarınızı bir veya birden fazla ince tutamlar hâlinde örebilirsiniz. Böylece saça zarar veren maşa ve diğer sıcak saç şekillendiricilerini de kullanmamış olursunuz. Sabah uyandığınızda saç örgülerinizi açın, parmaklarınızla saçlarınıza şekil verin ve hafifçe sprey sıkın.
 • İki atkuyruğu ile saçlarınıza hacim katın. Bunun için saçlarınızın 4’te 3’üyle yukarıdan bir atkuyruğu yapın. Ardından geri kalanıyla yaptığınız atkuyruğunun hemen altına bir atkuyruğu daha yapın. Üstteki atkuyruğu alttakini saklayarak saçlarınızın daha gür görünmesini sağlayacaktır.
 • Saçları kurutma makinesiyle kuruturken saçlarınızı saç fırçasıyla kökten uca taramanız saçlara parlaklık katar çünkü bu yöntem ile saç derisindeki yağları saç uçlarına da yaymış olursunuz.
 • Yatmadan önce kuru şampuan kullanın. Özellikle ertesi gün erken kalkmanız ve saçlarınızı yıkamanız gerektiği durumlarda bu tekniği kullanabilirsiniz. Böylece kuru şampuan, siz uyurken saçlarınıza yeterince geçecektir. Sabah uyandığınızda da temiz ve sağlıklı görünen saçlara kavuşmuş olursunuz.
 • Hacimli ve daha kalıcı bukleler için maşayı saçlarınızın ortasından başlayarak uygulayın.
 • Saçlarınız ince telliyse bukleleri gün içerisinde tutmak zor olabilir. Bunun için nemli saçlarınızı tercih ettiğiniz kalınlıklarda ayırın. Her bir saç tutamını parmağınızla kıvırarak alüminyum folyoya sarın. Tüm saçlarınızı aynı işlemden geçirdikten sonra folyo üzerinden saçlarınızı kurutun. 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra folyoları çıkarın, buklelere parmaklarınızla şekil verin, ardından saç spreyi sıkın.
 • Saçlarınıza şekil verirken saç kurutma makinesinin sadece sıcak havasına güvenmeyin. Ara ara soğuk olan kısmını da açın. Böylece hem saçlarınız daha az zarar görür, hem de saç şekliniz daha kalıcı olur.
 • Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı havluyla ovalamayın. Aksi hâlde saçlarınıza zarar vermiş olursunuz. Onun yerine saçlarınızı havlu içinde hafifçe vurarak ıslaklığı alın.
 • Sabah uyandığınızda hacimli saçlara kavuşmak istiyorsanız yatmadan önce saçlarınızı yıkayın, çok az hacim veren jel sürün, saçlarınızı tepeden topuz şeklinde toplayın.Sabah uyandığınızda topuza çok az kurutma makinesi tutun, ardından topuzu açın.
 • Saçlarınızın dalgalı ve kıvırcık olmasını istiyorsanız saçlarınıza nemli hâlde tercih ettiğiniz kalınlıklarda örgüler örün. Ardından bu örgüleri saç düzleştiricisinde tutun. Ancak saçlarınızı yakmamaya dikkat edin. Tüm saç örgülerinden geçtikten sonra saçlarınızı açın ve dalgalarınızın tadını çıkarın.
 • Saç spreyini sadece saçlara doğrudan sıkmakla kalmayın. Aynı zamanda bir miktar ellerinize sıkıp saçlarınıza ellerinizi kullanarak yedirin. Böylece saçlarınız daha hacimli görünür.
 • Saçlarınız ince telliyse, saç diplerine hacim katmak için saçlarınızı baş aşağı atarak kurutun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.