Pembe Fikirler

Hint Yağı Hızlı Saç Uzatmak İçin Nasıl Doğru Kullanılır?

Hint Yağı Hızlı Saç Uzatmak İçin Nasıl Doğru Kullanılır?

Saçların daha hızlı uzamasını sağlamak için ilk önce onları kuvvetlendirmek kalınlaştırmak ve sağlık kazandırmak gerekiyor. İşte bu noktada Hint yağı saçlarınızın dipten uca kuvvetlenmesi ve sağlık kazanması için bulunmaz bir doğal nimet. Daha önce Hint yağı ile kirpik uzatma ile ilgili bilgiler vermiştik ve çok olumlu dönüşler almıştık.

Bu yazıda da saç uzatmak ve güçlendirmek için nasıl kullanılacağını açıklamak istiyoruz. Hint yağı (Ricinus communis) çok kalın ve çok yapışkan olduğu için saçlarınızda kullanmaya şüpheci yaklaşabilirsiniz. Ama bu eski zamanlardan beri kullanılan hem basit hem de etkili bir doğal yöntemdir.

Hint Yağı Saç Uzatma Konusunda Etkili Midir?

Hint yağı, saç dökülmesi için popüler bir doğal tedavidir ve saçların yeniden büyümesi için yararlı bir bileşendir. Ortalama olarak, saçlarınız her ay yaklaşık 1-1,5 cm büyür. Hint yağının düzenli kullanımı ile saç büyümesi normal oranın üç ila beş katı kadar arttırılabilir. Sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda birkaç ay kullanımda saçlar da belirgin şekilde kalınlaşır. Hint yağı kirpik ve kaşlarınızı da daha uzun ve kalın hale getirebilir.

Hint yağının antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri, kafa derisi enfeksiyonları için etkili bir tedavi olmasını sağlar (1). Yüksek protein içeriği saç sağlığını korumak için çok değerlidir. Ayrıca saç foliküllerinin iltihaplanmasına neden olan bir durum olan folikülit gibi enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olur.

Hint yağındaki alışılmadık derecede yüksek rinoleik asit içeriği, saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Bu asit ayrıca kafa derisinin pH’ını dengelemeye yardımcı olur. Hint yağı, saçtaki keratini destekleyen ve daha pürüzsüz, daha güçlü ve daha az kıvırcık hale getiren antioksidanlar açısından zengindir.

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 1. 3 yemek kaşığı Hint yağı ile 1 yemek kaşığı Jojoba yağını bir damlalıklı şişeye koyun. (Jojoba Yağı faydaları)
 2. Yağlar yoğun kıvamlı olduğu için iyice karıştırabilmek için iyice çalkalayın.
 3. Saç diplerine ve kafa derinize damlalıktaki karışımdan damlatır.
 4. Tüm kafa derinizin bu yağı emdiğinden emin olana dek 5 dakika boyunca parmak uçlarınızla masaj yapın.
 5. Bu süre sonucunda saçlarınızı şampuanlayarak Hint yağını saçlarınızdan kolayca çıkarabilirsiniz.
 6. İstediğiniz sonuçları alana kadar haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz. Toplamda 5 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Ne Tür Hint Yağı Kullanmalısınız?

Saç bakımı için yaygın olarak kullanılan üç tip hintyağı vardır – organik hint yağı, Jamaika siyah hint yağı ve hidrojene hint yağı.

Organik / Soğuk Sıkıştırılmış Hint Yağı

 • Isı olmadan doğrudan Hint tohumundan çıkarılır
 • Ekspres presleme adı verilen mekanik ve kimyasal olmayan bir yöntem kullanır
 • Soğuk presleme, tohumda bulunan herhangi bir besin maddesinin bozulmamasını sağlar
 • Soluk sarı renktedir
 • Kıvırcık saçlarınız ve tahrişe eğilimli kaşıntılı veya kuru bir kafa deriniz varsa, JBCO’dan daha az alkalin olduğu için rafine edilmemiş, hekzan içermeyen organik Hint yağı kullanmanız önerilir.

Jamaika Siyah Hint Yağı (JBCO)

 • Önce kavrulur ve daha sonra yağ için preslenir
 • Kavrulmuş Hint tohumlarının külleri yağa eklenir, bu da siyah rengini verir.
 • Düz saçlarınız ve sağlıklı bir kafa deriniz varsa, penetrasyon ve temizlikte daha iyi olan JBCO’dan yararlanma olasılığınız daha yüksektir.

Hidrojene Hint Yağı (Hint Balmumu)

 • Saf Hint yağı, nikel katalizör yardımıyla hidrojenleştirilerek yapılır
 • Normal Hint yağından farklı olarak, Hint mumu daha kırılgandır, kokusuzdur ve suda çözünmez
 • Temelde kozmetik, vernik ve cilalarda kullanılır

Not: Hem JBCO hem de organik Hint yağının besin değeri yaklaşık olarak aynı olsa da, JBCO daha alkalidir, bu da kütiküllerin açılmasına yardımcı olabilecek daha berrak bir yağdır.

Hint Yağının Saça Faydaları

Saçlarınızı hızlı uzatmak sadece büyüme hızını arttırmakla ilgili değildir. Sağlıklı saç büyümesi, saç sağlığı, beslenme, kafa derinizin sağlığı vb. gibi çok sayıda başka faktörü içerir. Hint yağı, saçınızın çeşitli ihtiyaçlarına yönelik olduğundan, kalın ve sağlıklı olmasını sağlar. Birkaç avantajını inceleyelim:,

Saç Dökülmesini Kontrol Eder

Hint yağında bulunan rinoleik asit, kafa derinize kan dolaşımını artırır. Bu da folikül ve kafa derisi sağlığını iyileştirir ve saç dökülmesini azaltır. Saç derinizi besleyerek ve mikroplara karşı koruma sağlayarak saçınızın köklerini güçlendirir.

Yeni Saç Çıkmasını Teşvik Eder

Hint yağının besin içeriğinin% 90’ı risinoleik asitten oluşur (2). Bu, omega-6 ve 9 yağ asitleri ile birleştiğinde, saç şaftlarına ve köklerine nüfuz eder ve besler, optimum sağlığını geri kazandırır ve saç büyümesini arttırır.

Kepeği Tedavi Eder

Kepek genellikle yağlı bir kafa derisi veya kaşıntı gibi altta yatan bir sorundan kaynaklanır. Hint yağının antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri, kepekle mücadele için etkili bir tedavi olmasını sağlar. Ricinoleik asidin, kafa derisinin pH’ını dengelediği, onu daha sağlıklı ve kepek için olumsuz bir ortam haline getirdiği bilinmektedir.

Kırıkları Azaltır

Hint yağı, saç şaftındaki keratin hasarlı boşlukları doldurur. Saçın gerilme dayanımını arttırır, bu da bölünmeye ve kırılmaya daha az eğilimli olmasını sağlar.

Saçı Kalınlaştırır

Hint yağı saç şaftının dış tabakasına nüfuz eder. Eklenen yeniden büyüme ve azalmış saç dökülmesi saçlarınızı daha kalın ve daha güçlü hale getirir.

Doğal Saç Kremi Vazifesi Görür

Yukarıda belirttiğimiz gibi, yağ saçın dış tabakasına nüfuz eder ve hasarlı keratin lekelerini doldurur. Bu işlem, kendi başına, saç kütiküllerini geri yükleyerek saçı pürüzsüzleştirir. Ayrıca saç şaftlarının nem kaybına daha az eğilimli olmasını sağlar.

Saçları Koyulaştırır

Hint yağı, doğal olarak daha zengin ve daha koyu saçlara ulaşmanıza yardımcı olabilir. Hint yağının nemlendirici etkisi saçınızın gerekli nemi korumasını sağlayarak koyu gölgesini arttırır.

Saçları Hasardan Korur

Hint yağında bulunan yağ asitleri saçınızda koruyucu bir tabaka oluşturur ve güneş hasarından ve renk kaybından korur. Doğal yağları yeniler ve saç derinizi boyalarda ve saç ürünlerinde bulunan sert kimyasalların neden olduğu hasarlardan korur.

Saç Parlaklığını Artırır

Daha önce açıkladığımız gibi, Hint yağı saçınıza şaft boyunca koruyucu bir tabaka sağlar. Bu da daha fazla ışığı yansıtır ve saçınızı daha pürüzsüz ve parlak hale getirir.

Hint Yağı Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılır?

Malzemeler

 • Yarım su bardağı Hint yağı

Nasıl Yapılır

 1. Avucunuza biraz yağ alın ve saçınıza köklerden uçlara kadar (normal yağınızı uyguladığınız gibi) uygulayın ve iyi masaj yapın. Hint yağı daha kalın bir yoğunluğa sahiptir, bu da yıkamayı zorlaştırır. Bu nedenle, çok fazla yağ kullanmadığınızdan emin olun.
 2. Yağı en az 15-20 dakika bekletin. Bir gecede de bırakabilirsiniz.
 3. Yoğun kıvamı nedeniyle Hint yağını yıkamak oldukça zor olabilir. Yağdan kurtulmak için birkaç kez şampuanlamak gerekir. Ancak bu yöntem bir miktar işe yarar – duş almadan 30 dakika önce saçınıza bir saç kremi uygulayın. Yağ kolayca çıkacaktır.
 4. Saçınızı yıkadıktan sonra havluyla kurutun ve hemen herhangi bir ısı şekillendirici alet kullanmaktan kaçının.

Saçlarınız nemlendirilmiş gibi görünse de, herhangi bir sonuç görmeniz biraz zaman alacaktır.

Not: Bu tedavi en iyi hafif nemli saçlarda işe yarar.

Alternatif Tarifler

Alternatif #1 Hint Yağı İle Saç Uzatma Tarifi

Hint yağının saç dökülmesini tedavi etmek ve saç büyümesini artırmak için harika bir bileşen olduğunu biliyoruz. Ancak, yoğun yapısı ve kendine özgü kokusu bazılarına hitap etmeyebilir. Bu durumda, beğeninize daha uygun bir saç yağı çözeltisi oluşturmak için Hint yağını diğer faydalı yağlarla birleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki karışım dört yağın bir kombinasyonudur – Hindistan cevizi, tatlı badem, susam ve Hint yağı. Kullanılabilirliğe ve tercihe bağlı olarak yağ ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz, ancak en iyisi bu dördünü bir arada kullanmaktır.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı tatlı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 yemek kaşığı Hint yağı

Nasıl Yapılır

 1. Dört yağı karıştırın ve karışımı kafa derinize ve köklerden saçınızın uçlarına masaj yapın. Daha hızlı nüfuz etmesi için yağı biraz ısıtabilirsiniz.
 2. En az 60 dakika açık tutun. İsteğe bağlı olarak, daha iyi sonuçlar için bir gece de bırakabilirsiniz.
 3. Saçınızı yıkamak için şampuanlayın.

Bu yağ karışımı saç büyümesini teşvik etmek için mükemmeldir. Raf ömrünü uzatmak için büyük miktarlarda yapabilir ve bir kapsül E vitamini yağı ekleyerek saklayabilirsiniz.

Alternatif #2 Hint Yağı ve Aloe Vera İle Saç Uzatma Tarifi

Aloe vera, saç köklerinin doğru beslenmesini sağlamak için saç köklerinin tıkanmasını engelleyen enzimler açısından zengindir. Bu bitki ayrıca kafa derisinin pH seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur, böylece saç büyümesini teşvik eder (3).

Kaşıntılı kafa derisi, kepek ve saç kaybını gidermek için hint yağı ve aloe vera karışımını kullanın.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı hint yağı
 • 1/2 su bardağı aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı fesleğen tozu
 • 2 çay kaşığı çemen tozu

Nasıl Yapılır

 1. Kalın bir saç maskesi oluşturmak için tüm malzemeleri karıştırmak için bir el blenderi kullanın.
 2. Bu maskeyi saçınıza ve saç derinize nazikçe uygulayın, böylece her teli kapladığınızdan emin olun.
 3. Bir duş başlığı takın ve maskenin saçınıza derinlemesine yerleşmesine izin verin. İki ila üç saat bekletin.
 4. Hafif bir şampuan ve ılık su kullanarak durulayın.
 5. Bu maske saçlarınızı daha parlak ve sağlıklı hale getirir.

Hint Yağını Saçlarınıza Ne Kadar Süre Uygulamalısınız?

Hint yağı farklı saç tiplerinde farklı çalışır. Uygulama ayrıca bu yağı kullanmanın arkasındaki nedeninize bağlıdır.

 • Saç dökülmesini amaçlayanların, göze çarpan sonuçları görmek için yağı en az dört hafta boyunca haftada en az iki kez kullanması gerekir. Uygunsa, yağı haftada 3-4 kez kullanabilirsiniz.
 • Öte yandan, daha fazla parlaklık için haftada bir kez saç kremi olarak Hint yağı kullanın. Bu amaç için bezelye büyüklüğünde bir miktar yeterlidir.
 • Kırık uçlar için saçınıza haftada iki veya üç kez Hint yağı ile masaj yapın. Mümkünse, maksimum fayda için yağı bir gece bekletin.

Hint Yağı Kullanırken Dikkat Edilecekler

Hint yağı genellikle güvenli olmakla birlikte, içinde bulunan bazı bileşenlere alerjiniz varsa yan etkiler yaşayabilirsiniz. Hafif alerjik reaksiyonlar kaşıntı, kızarıklık, döküntüler ve yanma hissini içerir. Şiddetli vakalarda, yüzün ani şişmesi, baş dönmesi ve nefes almada zorluk yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle, büyük miktarda Hint yağı uygulamadan önce bir küçük bir bölgede test yapmak gerekir. Ön kolunuza veya ayaklarınıza birkaç damla Hint yağı sürün ve 24 saat boyunca bekleyin. Herhangi bir reaksiyona, hatta hafif kızarıklığa veya kaşıntıya şahit olursanız, Hint yağı kullanmaktan kaçınmanızı öneririm.

Yukarıda belirtilen ciddi yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, beklemeyin. Derhal doktorunuzu arayın.

Saç Uzatmak İçin Hint Yağı Kullananların Yorumları

 • Hint yağını saç uzatmak için kullananların bir çoğu normalde uzadığı hızın 3 ila 5 katında daha hızlı uzadığını söylüyorlar.
 • Hint yağını kullanmak için tereddüt edenlerden bir çoğu Hindistan cevizi yağı kullandıklarını ve bu yöntemin de etkili olduğunu belirtiyorlar.
 • Kullanmadan önce saçları hafifçe nemlendirmenin daha çok işe yaradığını söyleyenler mevcut.
 • Bazıları da Hint yağının kırıkları tedavi etmesi için ısıtıp kullanıldığını daha iyi sonuç verdiğini yazmış.
 • Saçları canlandırıp yumuşattığı ve bir parlaklık kattığı ifade edilmiş.
 • Saç telini çok iyi kalınlaştırıp koyulaştırdığı için dikkat çekici bir biçimde etkili olduğunu belirtenler çoğunlukta.

Sıkça Sorulan Sorular

Hint yağını nereden bulabilirim?

Aktarlardan ve kozmetik ürün satan yerlerden ve bazı büyük eczanelerden bulmanız mümkün. Ayrıca internette online sipariş verebileceğiniz birçok kozmetik ürün içeren sitede doğal Hint yağları da satılıyor.


Nasıl bir Hint yağı kullanmalıyım?

Kullanacağınız Hint yağının %100 doğal olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Kullandığınız yağın içeriğine bakabiliyorsanız Hint ağacı tohumlarından elde edilmiş olması gerekiyor.


Hint yağı saç rengini koyulaştırır mı?

Bu uygulamada saç telleriniz kuvvetlenip kalınlaşacağı için bu etkiden oluşan hafif de olsa bir renk koyulaşması mevcuttur.

 

Kaynaklar
 1. Periploca aphylla ve Ricinus communis’in Hava Parçalarının Antioksidan, Antimikrobiyal ve Serbest Radikal Süpürme Potansiyeli (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)
 2. Hint Yağı Biyosentezinin Enzimolojisi (Purdue Üniversitesi)
 3. Aloe vera : Biyolojik aktivitelerin modülasyonu yoluyla sağlık yönetiminde potansiyel aday (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.