Pembe Fikirler

Dana Eti Nasıl Yumuşar?

Dana Eti Nasıl Yumuşar?

Sofraların ana yemeği protein deposu dana eti nasıl yumuşar sorusunun cevabını bilmiyorsanız, bu yazımızı okumalısınız.

Lezzetli ve sağlıklı bir akşam yemeği için özenle hazırladığınız dana eti, ağzınızda çiğnemenize rağmen bitmiyorsa pişirme konusunda bir yanlışlık var demektir. Bu yüzden etin yumuşaması için en önemli aşama olan marine edilmesi konusunda bilgili olmanız gerekir.

 

Dana etinin marine edilmesi, son derece önemlidir. Marine yöntemi, birkaç farklı aşamada gerçekleşebilir. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Zeytinyağı ve kekik gibi baharatlara en az 8 saat süreyle basılan dana eti, 24 saate kadar marine edilebilir.
  • Sütle de marine yapılabilir. Bunun için aynı şekilde sütle marine işlemi en az 4 saat olmalıdır.
  • En yaygın ve lezzetli marinasyon ise kırmızı şaraptır. Etin protein kalitesini arttıran kırmızı şarap içinde 8-12 saat marine edebilirsiniz.
  • Eti kullanmadan önce 4-5 saat evvelinden oda sıcaklığında bekletmeniz son derece önemlidir. Eti dolaptan çıkardığınız zaman pişirmeye çalışmanız sert olmasına neden olacaktır.

Et Nasıl Pişirilir?

Dana etinin pişirilmesi için gereken en önemli adım, etin doğru biçimde marine edilmesidir. Marine edilmesi işlemi söz konusu olduğunda etin ne şekilde pişirileceği de hazırlanmalıdır. Bunun için öncelikle etin uygun yumuşaklığa erişmesini bekleyin. Sonrasında ise aşağıdaki şekillerde pişirebilirsiniz.

Izgara Yöntemi

En sağlıklı pişirme tekniklerinden biri olan ızgara, közde ya da ateşte pişirme şeklinde tercih edilebilir. Dana etinin pişirilmesi için marinasyon sonrası kızarana kadar pişirin ve bir çatal bastırarak içinin de pişip pişmediğini kontrol edin.

 

Tavada Dana Etinin Pişirilmesi

Tavada yağsız olarak dana etinin pişirilmesi için her iki tarafı eşit olarak pişirilmiş olan eti tercih edebilirsiniz. Dökme tavalarda başarılı biçimde etin pişirilmesi mümkün olabilir. Doğru bir pişirme tekniği için etin çok kalın olmamasına özen gösterebilirsiniz. Etiniz çok kalın olursa içi çiğ kalabilir, çok ince olursa kuruyabilir.

Haşlama Yöntemi

Haşlama da sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Bunun için eti haşlayarak sonrasında soslayıp fırına vermeniz ideal olarak dana etinin pişirilmesi için size yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.