Pembe Fikirler

Kıyafetteki Leke Nasıl Çıkar?

Kıyafetteki Leke Nasıl Çıkar?

Zor lekelerle başa çıkmak oldukça zor değil mi? En sevdiğiniz kıyafetiniz veya en sevdiğiniz bir bluzunuz lekelendiği zaman; oldukça keyif kaçıran durumlar ile karşı karşıya kalıyorsunuz. O halde yapılması gerekilen şeyler belli, dikkat edeceğiz ama maalesef pek de mümkün olmuyor. Kıyafetteki leke nasıl çıkar sorusuna cevap arayalım.

Kıyafetteki Leke Nasıl Çıkar?

Hemen Harekete Geçin

Kıyafetteki lekelerin anında işlemesi adına en büyük yöntemlerden birisi; onların uzun süre suda beklemesi olacaktır. Eğer bir kıyafetiniz lekelenmiş ise; anında müdahale etmeniz gerekecektir. Hatta suya bastırdığınız kıyafetin suyunun içerisine biraz tuz ekleyerek, anında müdahale etmiş olacaksınız ve lekeler kolay bir şekilde çıkacaktır.

Protein Lekelerine Özel İlgi

Protein lekelerinin en sıkıntılı yanlarından birisi, sıcak suyla yıkandığı zamanda olduğu etkidir. Sıcak sular, proteinlerin kimyasını bozarak anında etki etmesini ve bu bağlamda lekelerin daha fazla tutunmasına neden olur. Sirke ve limon gibi ait içeren maddelere bulaşmanız lekelere sabitleyici etki yaratacaktır ve bu da pek sağlıklı olmayacaktır. Leke çıkana kadar kurumasını izin vermeyin, soğuk su ile ve sabun ile çitileyebilirsiniz.

Sirke En İyi Yardımcınızdır

Protein lekelerinde sirkenin ne kadar sıkıntılı olduğunu söylemiştik ama konu domates ve bu gibi benzeri lekeler ise; sirke en büyük yardımcınız olacaktır. Kıyafetinizin lekeli kısmına su tutun ve daha sonrasında ise; sirkeli suya yatırın. Bu sayede lekelerin anında kuruduğunu ve çıktığını göreceksiniz.

Ter lekesi de en korktuğumuz lekelerden birisi olarak karşımıza çıkacaktır. Ama bunun için de sıkıntı yapmanız gerek olmadığını göreceksiniz. Özellikle de sirkeli su lekeyi çıkartmıyorsa işiniz kolay olacaktır. Sirkeli suyun içerisine birazda karbonat koyarak, en sıkıntılı ter lekelerini bile bu şekilde çıkartabilirsiniz.

En Kötüsü Yağ Lekeleri

Yemek yerden her ne kadar çok dikkat etmeye çalışıyor olsak bile; maalesef bir noktadan sonra üzerimize dökebiliyor ve kıyafete zarar verebiliyoruz. Yağ lekesi en korkunç lekelerden birisi olmasına rağmen ticari deterjanlar en iyi şekilde üstesinden gelecektir. Yine de korkuyorsanız; elinizin dayanabildiği en sıcak su ve sabun ile yağ lekesine müdahale edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.