Pembe Fikirler

Yatak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Yatak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Yatak temizliği  hem kendiniz hem de başkalarının sağlığı açısından önemli bir konudur. Çünkü lekeler dışında görünmeyen canlılar da vardır.

Yıkama İle Yatak Temizliği

Yatak temizliği yöntemlerinden biri yıkama ile yapılan temizliktir.  Yatakların içerisinde kenarlarında, dikiş yerlerinde mayt adı verilen canlılar vardır ve bu canlılar  bakterilerle hastalık nedeni olabilmektedir.  Siz görmeseniz de bu canlılar yatakta çok sayıda bulunur. Bu yüzden hem yatak yüzeyindeki çarşafların hem de yatağın kendisinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Yatağın kendisi yıkama ile temizlenecekse yıkama firmasından destek alabilirsiniz.  çünkü yatak tek ya da çift kişilik olsa da ağır bir malzeme olacağı için zorlanma olabilir. Ancak makineniz varsa çok kolay şekilde yıkama da yapılabilir. Günümüzde yıkama  makinesi alan kişiler yıkama işlemini kolayca zahmetsiz şekilde yapabilmektedir. Alternatif olarak yıkama firmasına vermek de mümkündür.   Tabi yıkama dışında silme ile de temizlik sağlanabilir. Özellikle kısa süreli temizlik yapılıyorsa silerek rutininizi devam ettirebilirsiniz.  Silme için de  uygun deterjan ve bez bulunabilir.

Bölgesel Temizlik

Yatak temizliği  işlemlerinde bazen bölgesel temizlik yapmak gerekebilir. Örneğin yatak üzerine içecek dökülmesi, evcil hayvan lekeleri, mürekkep izi gibi birçok türde leke için temizlik yapmak gerekebilir.  Bölgesel  temizlikte önemli olan bir detay leke türüne göre hareket etmek ve ilk müdahaleyi yapmaktır. Örneğin çamur lekesi varsa önce kuruması beklemek gerekir.

Daha sonra da kuru bir bezle alınmalı ve üzerinde hiç parça kalmadığında deterjanla temizlenmelidir. Sıvı lekelerde anında kuru bir bezle müdahale edilmelidir. Mürekkep, kan lekesi özellikle anında müdahale edilmesi gereken lekelerdir.   Eğer geçmeyen lekeler varsa da bu durumda kuru temizlemeden yararlanabilirsiniz.

Ne Kadar Aralıkla Yatak Temizlenmeli

Yatak temizleme  işlemleri çok uzun aralıklarla olmamalıdır. Leke olmasa bile ayda bir kere- birkaç ayda bir silinmesi ya da makine ile yıkanması gerekir. Kullanım sıklığına göre de değişecektir. Eğer az kullanılan bir yatak varsa daha uzun aralıklar tutulabilir.  Ancak devamlı kuru temizlemeciye ve yıkamacıya para ödemek istemiyorsanız makine alabilir ve bunu düzenli kullanabilir kar edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.