Pembe Fikirler

Koltuk Örtüsündeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Koltuk Örtüsündeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Koltukların temizliği zor geldiği için genellikle koltuk örtüsü kullanmayı tercih ederiz ve herhangi bir aksilik halinde koltuk örtüsünden leke çıkarma yoluna başvururuz. Bu örtüler yıkanabilir olduğu için makineye atarak günlük kirlerden kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Ancak bazen makinede çıkmayacak ve hemen müdahale gerektiren kirlere maruz kalınabilir. Bu yüzden de hemen her lekede işe yarayacak bir formül herkes için mucize olacaktır.

Koltuk Örtüsünden Leke Çıkarma

Koltuk örtünüze dökülen lekeden kurtulmak için gecikmeden anında müdahale etmeniz çok önemlidir. Bunun için ilk olarak leke oluşur oluşmaz biraz mısır unu dökün ve lekenin üzerine yayın. Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin ki mısır unu lekeyi çeksin, içine işlemesini önlesin. Ardından bu mısır ununu elektrik süpürgesi ile çektirin. Bundan sonra lekeyi çıkarmak kolay bir hal alacaktır. Lekenin cinsine uygun temizleme yöntemleri ile işe devam edebilirsiniz. Koltuk örtüsündeki leke için kesin çözüm arıyorsanız bunu uygulamayı ihmal etmeyin.

Koltuktan Leke Çıkarma Yöntemleri

Yemek yenilen, oturulan odalarda hemen her yere leke bulaşması mümkündür. Bazen kendi dikkatsizliğimiz bazen de çocuklar buna yol açar. Her leke için bu ihtimal geçerli olsa da yemek denilince akla ilk gelen ve en çok karşılaşılan salçalı yağ lekesidir.

Leke oluşur oluşmaz hemen bir kağıt havlu yardımı ile tampon yaparak lekenin fazlasını alın ve etrafa dağıtmamaya çalışın. Geriye lekenin izi kalacaktır ve bu yüzeysel bir lekedir. Bu lekeyi ise bir havlu beze damlattığınız bulaşık deterjanı, halı şampuanı gibi bir deterjanla silin. Koltuk örtüsündeki lekeler için her iki deterjan da uygun olacaktır. Daha sonra temiz bir bezle durulayın. Eğer ki lekenin izi halen kalmışsa beyaz kalıp sabun ile lekenin olduğu yeri sabunlayıp nemli şekilde yaklaşık bir gece bekletin. Ertesi güne hiç bir iz kalmaz. Bu yöntem ile çay, kahve lekesini de kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Eğer leke koltuklarınızda oluşmuşsa en etkili çözüm bir kuru temizleme ürünü olan solvent ile lekeyi kolaylıkla çıkarmaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.