Pembe Fikirler

Ayakkabıda Oluşan Koku Nasıl Giderilir?

Ayakkabıda Oluşan Koku Nasıl Giderilir?

Yaz aylarının geliyor olması, bizlerinde sıkıntılı süreçlere hazırlıklı olmamız gerektiğinin göstergesidir. Yaz aylarında karşımıza çıkan sorunlardan birisi, ayak kokusu olmaktadır. Bununda üstesinden gelmek için doğal yöntemler doğrultusunda hareket etmek gerekecektir. Bu bağlamda ayakkabıda oluşan koku nasıl giderilir sorusunu cevaplayacağız. Bu sayede yazın bizlerin rahatsız eden ki aynı şekilde de kışın bizi rahatsız eden ayakkabı kokusunu nasıl gidereceğimize bakacağız.

Ayakkabıda Oluşan Koku Nasıl Gider?

Sodyum Bikarbonat

Temizlik konusu geçtiği zaman, bizlerin en çok yararına gelen durumlardan birisi olmaktadır. Gerek ev temizliğinde gerek ise de bu şekilde kişisel temizlik konularında oldukça başarılı bir yöntem olarak karbonat kullanılmaktadır. Akşamdan ayakkabılarınızın içerisine birer tatlı kaşığı karbonat ekleyin, sabaha kadar da bekletin. Bu sayede kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Talk Pudrası

Aynı karbonat gibi bir etki yaratacaktır. Nemi hapsedecek ve bu sayede de kokuda oldukça etkili olacaktır. Akşamdan ayakkabılarınızın içerisine birer tatlı kaşığı talk pudrası ya da bebek pudrası ekleyin ve sabaha kadar bekleyin. Daha sonrasında ise kokunun olmadığını göreceksiniz.

Bakterileri Yok Etmek

Ayakkabılarınızın içerisine lavanta filizi ve aynı zamanda da adaçayı yaprağı ekleyin. Daha sonrasında da ayakkabınızı balkona bırakın ve sabaha kadar bekletin. Yenilenmiş bir ayakkabıya sahip olacaksınız.

Portakal, Limon, Greyfurt

Eskiden sobaların üzerinde, bu gibi kabukları kurutup kokularının odalara yayılmasını beklerdik. Aslında bakarsanız bu yöntem bile; ne kadar güzel koktuklarına işaret olarak kaşımıza çıkıyor. Kabukları çöpe atmayın, ayakkabılarınızın içine akşamdan koyun ve yenilenmiş olarak sabah ayakkabılarınızı giyin.

Çay Ağacı Yağı

Doğal yağlar, en güzel yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece ayak kokusu olarak değil, diğer türlü durumlarda da bizlere oldukça fayda sağlamaktadır. Bu bağlamda ise; aktardan veya eczaneden alacağınız çay ağacı yağını haftada bir veya iki kere, gecen ayakkabınızın içerisine damlatın. Bu sayede de kokuları elveda deyin.

Ayakkabılarda Hijyeni Korumak

Aslında ayak kokusu veya ayakkabıda kalan kokusunun sebebi; bizlerin dikkatsizliği olmaktadır. Haftanın her günü kapalı ayakkabı giymemeye özen göstermelisiniz. Bu sayede hem ayaklarınız hem de ayakkabılarınız dinlenecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.