Pembe Fikirler

Mutfak için Doğal Temizlik Yöntemleri

Mutfak için Doğal Temizlik Yöntemleri

Evimizin en önemli ve en temiz olması gereken yerin mutfağımız olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü beslenme hayatımızın temelini oluşturuyor, bu temelin temizliği ve sağlamlığı da mutfağımızın steril olmasından geçiriyor.  Peki, mutfağımızın temiz olması için neler yapıyoruz? Çok güçlü ve sağlığımıza zararlı kimyasalları mutfağımızda kullanıyor, yemek hazırlamak için kullandığımız eşyaları temizliyor ve böylece bu eşyalarla hazırladığımız yemeklerle bu kimyasalları vücudumuza alarak, sağlığımızı tehlikeye atıyoruz.

Özellikle de bebek ve çocuk sahibi kişilerin bu kimyasallardan olabildiğince uzak durması gerekiyor. Savunma ve bağışıklık sistemi bizim kadar güçlü olmayan bebek ve çocuklara, bu kimyasallar çok ciddi zararlar verebilirler. Bu kimyasallar olmadan da mutfağınızı temiz tutabileceğiniz, böylece hem mutfağınızın steril olmasını sağlayacak hem de sağlığınızı tehlikeye atmayacak mutfağı doğal yollarla temizleme önerileri paylaşacağız.

Çay ve Kahve Lekesini Bardak ve Fincanlarınızdan Çıkarma

Beyaz sermamik ya da porselen fincanlarımızın üzerinde kalan damla damla çay ve kahve lekesi sinir bozucu ve temizlenmesi zor lekelerdir. Özellikle de antika bir fincan ya da bardaktan bahsediyorsak; bu eşyaları bulaşık makinesine atıp zarar vermekten de korkarız. Bu yüzden bu lekeleri gidermek için protez diş macunu kullanabilirsiniz. Lekeli fincan ve bardaklarınızın içini sıcak suyla doldurup, tableti içine atın. Yine karbonat ile temizlik nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, tablet yerine 1 kaşık kadar kabartma tozu da kullanabilirsiniz; ancak bu yöntemi uygularsanız 12 saat kadar beklemeniz gerekecektir.

Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesi içerisinde sürekli kirli bulaşıkların yıkanmasından dolayı zamanla kirlenir. Bulaşık makinenizi temizlemek ve parlatmak için yarım çay bardağı karbonatı ya da sirkeyi makinenizin deterjan gözüne koyun ve makinenizi boş bir şekilde çalıştırın. Makineniz pırıl pırıl olacaktır.

Mutfak Havlularınızdan Leke Çıkarma

Kirlenen mutfak havlularınızı içine su ve limon atarak kaynattığınız suyun içerisine eklediğiniz doğal deterjan karışımının içine atın. 1-2 saat bekleyip, çıkarıp durulayın. Lekeler çıkmış olacaktır.

Evye Temizliği

Mutfak lavabosu, sürekli ıslak olduğu için kir tutmaya çok müsait bir yapıda olan ve mutfakta en hijyenik olması gereken bölümlerden birisidir. Karbonatı lavaboya dökün ve fırçalayın. Daha sonra su ile durulayın, doğal yollarla temizlik sonucu lavabonuz pırıl pırıl olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.