Pembe Fikirler

Yiyecekleri Taze Tutmanın 10 Yolu

Yiyecekleri Taze Tutmanın 10 Yolu

Yiyecekleri taze tutmanın yolu sağlıklı ve vitamin değerini kaybetmeyen besinler almak için önemlidir.  Doğru  saklama koşullarına uymak gerekir.

Yiyecekleri Taze Tutmanın 10 Yolu Nedir

Yiyecekleri taze tutmanın yolu 10 madde ile sıralanırsa şu şekilde açıklanabilir:

* Dolapta poşet içine koymak, en iyi yöntemlerdendir. Yani sebze meyve gibi kapağı olmayan gıdaların poşet içerisinde dışarıdan gelen etkenlere kapatılması söz konusudur. Kapağı açık bekletme yapmamak da önemlidir. Özellikle kapaklı olan yiyeceklerin ağzı açık şekilde bırakılmaması gerekmektedir. Bu salça da olabilir, peynir, tereyağı da olabilir.

* Mevsime göre dolap sıcaklığını ayarlamak, en önemli konulardan biridir. Yaz ve kış dönemlerinde dolap ayarınızı iyi yapmanız gerekir. Aksi halde dayanıklılık azalabilir.

* Her şeyi buzdolabına koymamak gerekir. Bunun da nedeni oda sıcaklığından beklemesi gereken sebzelerin olmasıdır. Patates, soğan, kavun ve sarımsak oda sıcaklığında bekletilmelidir. Domates de eklenebilir.

* Meyve ve sebzeleri ayrı yerlere koymak, yani özelliklere göre sınıflandırma yapmak önemlidir. Bu  şekilde benzer kategorideki ürünler daha az birbirinden etkilenir.

* Et ürünleri süreye göre bekletilmelidir. Et ürünlerinin özelliklerine göre dolapta bekletilme dondurulma süreleri vardır. Bu sürelerle ilgili satış yerinden bilgi bulunabilir.

* Avokadoları zeytinyağı ile fırçalamak sarı kısımlarının ve yeşil tabakanın hava ile temasının giderilmesi demektir. İnce bir fırça ile zeytinyağı sürmek gerekir.

* Kıyma saklanırken uzun süre dayanmasını istiyorsanız, yağsız ya da az yağlı şekilde kavrulmalı ve derin dondurucuya atılmalıdır.

* Plastik yerine cam kullanmak en faydalı taze bırakma yöntemlerinden biridir. Cam kaplar daha sağlıklıdır. Bekleme süresinde zararlı madde üremesine neden olmaz.

* Yumurta ve sütü iç kesimlerde bekletmek Yiyecekleri taze tutmanın yolu arasında önemli bir maddedir. Kapak kısmında bekletmek yerine oda sıcaklığına daha yakın  iç kesimleri değerlendirebilirsiniz.

* Muzları ayırıp saklamak hızlı çürüme potansiyeli olan bu meyve için önemlidir. etilen gazı salgılayan muzlar streç filme sarılarak ayrı olduklarında daha uzun süre taze kalabilir.

Yiyeceklerden Zarar Görmemek İçin

Yiyecekleri taze tutmak için yapılan işlemler sizin zarar görmenizi engeller.  Hem sağlıklı ürün tüketir hem de ekonomik fayda sağlarsınız

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.