Pembe Fikirler

Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılır ?

Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılır ?

Yoğurdun ekşimemesi için  bazı yöntemler uygulamak gerekebilir. Yoğurdunuzu  uzun süre kullanmak için bunu yapabilirsiniz.

Hangi Yoğurtlar Daha Hızlı Ekşir

 Ev yapımı yoğurtlar hazır yoğurtlara göre daha hızlı şekilde ekşimektedir. Bunun nedeni  hazır yoğurtların içerisinde birçok katkı maddesinin olması ve bu yüzden de raf ömrü uzatılması için ekşimesinin geciktirilmesidir.  Oysa doğal yoğurt buradan da anlaşılacağı üzere hazır yoğurtlara göre daha sağlıklı içeriklere sahiptir.  Ancak ev yapımı yoğurtlar çok daha kolay ekşiyebilir.

Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapmalı

Yoğurdun ekşimemesi  için  yapılması gereken en önemli aşama serin bir yerde saklamaktır. Sıcakta bekletmemek,  dolapta ortalarda  kapalı şekilde durmasını sağlamak gerekir.  Süt ve süt ürünlerinin genelde dolap içi orta kısımlarda olması gerekir.  Bunun dışında bakteri ürememesi için mutlaka ağzı kapalı olmalıdır. Diğer maddeler de şu şekilde sıralanabilir:

  • Cam ya da çömlek kapları tercih ederek mayalama yapmak önemlidir. Yoğurdun ekşime süresini uzatan cam kaplar sulanmayı da azaltır ve bu şekilde ekşimesine zemin azaltılmış olur. Eğer sık yoğurt tüketen biriyseniz ekşimesine fırsat vermeden bu şekilde tüketmiş olursunuz.
  • Yoğurdun ekşimemesi için yoğurt üzerindeki suyu ayrı bir yere koyun. Yani bu kısmı yoğurttan ayırın. Fazla su gittiğinde ekşime süresi otomatik uzar. Bunu hazır yoğurtta pek yapmanıza gerek yoktur. Kendi yaptığınız yoğurt için olabilir. Ayrıca yeni ekşimeye başlaması halinde kullanımı mümkün olaiblir. Yani her tarafa ekşime oluşmadan suyu atarsanız yemeye devam edebilirsiniz.

 Ekşiyen Yoğurt Değerlendirilebilir Mi

Ekşiyen yoğurdu değerlendirme yöntemleri vardır. Torba  yoğurdu bunlardan biridir. İkinci olarak da lor peyniri yapmak mümkündür. Lor peyniri için öncelikle yoğurdu sulandırıp ayran yapın. Daha sonra da ayran olan bu bölümü tencereye koyup kaynatın.su sarı olduğunda altını kapatın ve soğutup torbaya dökün. Bu işlemden sonra yoğurdun suyunu tamamen süzmesi için de ağır bir malzeme ile bastırma yapın. Bu şekilde bir gece süresince bekletme yapın ve torbadan çıkan peyniri bir miktar tuzla karıştırın. 4 gün kadar dolapta böyle saklanabilir. Ancak hızlı tüketmek önerilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.