Pembe Fikirler

Kırık Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Kırık Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Hasar görmüş saçlar sinir bozucu olabilir, ancak biraz zaman, sevgi ve bakım ile onu daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Kırık saçların bakımı için ilk adımlardan biri nemli tutmaktır. Kuru saçlar genellikle kırılgan saçlara neden olan saç türleridir. Bu yazımızda, saçlarınızın daha yumuşak hissetmesini sağlayacak ipuçları vereceğiz. Ayrıca gelecekte saçınızın hasar görmemesi konusunda size bazı tavsiyelerde bulunacağız.

 

Saçlarınızı Düzgün Bir Şekilde Fırçalayın

Saçlarınızı köklerden düz uçlara kadar fırçalamayın; bu daha da tıkanıklıklara, düğümlere ve gözyaşlarına neden olur. Bunun yerine, küçük kesitlerde çalışın ve saçlarınızı önce uçlarından başlayarak fırçalayın. Kullandığınız fırçanın yumuşak, esnek kıllara sahip olduğundan emin olun. Kıvırcık saçlarınız yoksa, ıslak haldeyken saçınızı fırçalamayın. Kıvırcık saçlarınız varsa, geniş dişli tarak kullanarak ıslak haldeyken saçlarınızı fırçalayın. Fırçalamayı kolaylaştırmak için bir sprey veya jel kullanmayı düşünün. Bu ürün fırça veya tarağın saç örgüleri boyunca kaymasını kolaylaştıracaktır.

 

Saçlarınızı Sıkı Tutan Saç Stillerinden Kaçının

Saçlarınıza sıkı at kuyruğu veya örgüler yapmaktan kaçınmanız gerekir. Bu tür stiller saç gövdesini zamanla zayıflatabilir ve kırılmaya neden olabilir. Bunun yerine, saçınızı aşağıya ya da düşük örgüler gibi gevşek stilleri kullanmayı deneyin.

Doğru Saç Aksesuarlarını Kullanın

Saçlarınıza kauçuk bantlar veya keskin, metal kenarlı bir şey kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, kumaşla kaplanmış, plastik saç klipleri ve elastik saç bağları kullanın. Bunlar saçınızın kırılmasını en aza indirecektir.

Sert Hava Koşullarında Önleminizi Alın

Saçınızı sert hava koşullarından koruyarak saçlarınızı koruyun. Bir şapka, başlık veya bere kullanabilirsiniz. Hem aşırı ısı, hem de aşırı soğuk saçlarınız nemden arındırılabilir, kırılgan ve kuru kalır. Bu hasarlı saçlara yol açar.

 

Doğru Besinler Tüketin

Yağ asitleri, protein ve vitamin içeren daha fazla yiyecek yemeyi deneyin. Bu gıdalar hasarları önlemeyecek, ancak yeni saçların sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Yağ asitleri yüksek gıdalar avokado, somon ve zeytinyağı gibi ürünlerdir. Yağ asitleri saç derinize ve saçınıza nemi yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Protein içeren gıdalar yumurta, balık ve et gibi gıdalardır. Protein saçlarınızda güçlenmesine yardımcı olur. C vitamini açısından zengin gıdalar brokoli, narenciye ve ıspanak gıdalardır. B vitamini içeren gıdalar çilek, yumurta, fındık, balık ve diğer sebzelerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.