Pembe Fikirler

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Milli içeceğimiz olan Türk kahvesini sevmeyen yoktur. Peki köpüklü bir Türk kahvesi yapamayan kesimden misiniz? O zaman püf noktalarını verelim. Her öğlen ve yemek sonrası içtiğimiz, kokusuyla büyüleyen Türk kahvesi yapmanın püf noktaları arasında köpüklü ve lezzetli olması vardır. Kıvamı tutturamayanlar kahve makineleriyle bu lezzeti yakalamaya çalışsa da doğru pişirilmediğinde köpüklerin olmaması söz konusu olabiliyor.

Peki nasıl lezzetli bir kahve yapılabilir? Öncelikle doğru ölçüleri bilmekte fayda var. Çünkü Türk kahvesi yapmak için kahve, su ve şekeri ne şekilde kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Her bir fincan için 2 tepeleme çay kaşığı taze çekilmiş kahve, bir fincan su ve yarım şeker, ideal lezzet ve kıvamı tutturmanızı sağlayacaktır. Daha fazla şeker isteyenler fincan başına 1 ya da 3 tane şeker ekleyebilir.

Cezveye koyduğunuz malzemeleri hızlıca karıştırın ve orta ateşte pişirmek üzere ocağa alın. Ocağa eklediğiniz kahveyi karıştırmaktan vazgeçin. Çünkü bir kere karıştırmanız yeterlidir. Köpürmeye başlayınca bardakların yarısına kadar dökün. Bir kere daha köpürmesi için yeniden ocağa alarak bardakları tamamlayın.

Türk Kahvesi ve Lokum

Türk kahvesi ve Türk lokumu geleneksel misafir ağırlamalarında kullanılan ikramlardır. Bu ikramlar Türklere özgü iki ürünün sunulmasıyla birlikte leziz bir damak zevki oluşturulması için tercih edilmektedir. Bu iki ürünü de yemeklerden sonra, ara öğün saatlerinde misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Türk Kahvesi Nasıl Olmalı?

Türk kahvesinin cezbedici kokusu taze çekilmiş olmasından kaynaklanmıştır. Bu yüzden taze çektirip satın alacağınız Türk kahveleri çok daha lezzetli olacaktır. Kahveyi şekerli, şekersiz, az şekerli ya da orta şekerli olarak tüketebilirsiniz. Ama en doğru lezzet, az şekerli olarak tükettiğinizde damağınıza gelecektir. Özellikle şekerli sevenler için yanına lokum yerine daha az şekerli bir ikram yapılabilir.

Kaç Bardak Türk Kahvesi İçilmeli?

Uzmanlar sağlık için günde iki bardak Türk kahvesi tüketilmesini öneriyor. Çocukların bile tüketebileceği Türk kahvesinin aşırı kullanımı çarpıntı gibi sorunlara neden olabilir. Birçok kadın Türk kahvesi kullanarak cilt bakımı yapmakta, ara öğünlerde bu kahve çeşidini içerek tok kalmayı çalışmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.