Pembe Fikirler

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Zift lekesi nasıl çıkar  sorusu birçok kişinin merak ettiği bir durumdur ve zor leke olması nedeniyle dikkat etmek gerekir.

Zift Lekesi Nasıl Çıkar

Zift lekesi nasıl çıkar  sorusunun ilk aşaması ne tür yüzeye döküldüğüne bulaştığına bakmaktır.  Yani nasıl bir zeminden çıkarılacağına bakılır.  Ayrıca eğer yoğun bir zift varsa kuru bir bezle dağıtmadan katılaşmaya yüz tutan bölüm alınır. Yani üzerindeki kabalık olan bölüm bir kuru peçete ya da bezle alınmalıdır. Daha sonra da farklı yöntemlere geçilebilir.

 Arabadaki Zift Lekesi

Zift lekesini çıkarmak için araba üzerine yapışan bir ziftten bahsediliyorsa gaz yağı veya mazot çıkaracaktır. Yumuşak bir bez kullanarak, araba yüzeyine bastırmadan leke çıkarmak mümkün olur. Çünkü çok bastırmak boya hasarına neden olabilir. Buna alternatif bir çıkarıcı isteniyorsa da ziftli kısma margarin sürülür ve 30 dakika beklenir. Daha sonra da silme işlemi yapılır.

Kumaşlara Bulaşan Zift

Yolda yürürken ya da diğer nedenlerle zift kumaşa bulaşırsa lekeli yere vazelin sürmeniz ve 1 saat bekledikten sonra da bir metal kullanarak vazelinli alanı kazımanız gerekir. Bu işlemden sonra da leke üstüne ayçiçeği yağı  sürülür. 1 gün geçince de ılık su  ve deterjanla temizlenir. Kumaşa bulaşan zift zorlu bir süreçle geçmektedir. Dilerseniz kuru temizlemeciye de verebilirsiniz.

Alternatif Çözümler

Zift lekesi nasıl çıkar sorusunun alternatif  çözümlerine bakılırsa şu şekilde sıralama yapılabilir:

  • Limon suyu ile ıslatılan bir bez ile leke silinir.
  • Tiner, en etkili zift çıkarma yollarından biridir. Ancak kullanımı için dikkatli olmak gerekir.  Tinere bulanan bez, ziftli alana iyice sürülür ve lekelerden bu şekilde kurtulmak mümkündür. Tiner yoksa benzin de zift lekesini giderecek başka bir yoldur.
  • Eğer yer döşemelerine zift bulaşmışsa işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü yerdeki zeminden deterjanla kolayca çıkabilir. Sadece önce  bir süre deterjanlı suyu bekletebilirsiniz. Daha sonra hemen çıktığını görebilirsiniz. Sabunlu su  ya da bulaşık deterjanı etkili olabilir.
  • Zift lekesinin daha kötü olmaması için üzerine başka bir leke daha eklenmemesini sağlamak gerekir. Yani anında müdahale ile hızlı temizlemeye özen gösteriniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.